Datum: 11.1.2023
Španělští odborníci vzkřísili pravěké proteiny editoru CRISPR, staré miliardy let. Ukázalo se, že nejen stále editují DNA v lidských buňkách, ale také jsou univerzálnější než moderní verze proteinů v editoru CRISPR. Jejich výzkum otevírá cestu k novým nástrojům, pro práci s DNA a RNA.
Tým CIC nanoGUNE studoval evoluci editoru CRISPR u mikroorganismů. Použili metodu rekonstrukce ancestrálních sekvencí, která analyzuje dotyčné sekvence u dnešních organismů a fylogenetickými postupy odvozuje, jak mohly vypadat původní sekvence u dávných organismů.
Badatelé rekonstruovali a následně syntetizovali enzymy Cas, které představují proteinovou složku editoru CRISPR, jejichž stáří odhadují na 37 milionů až 2,6 miliardy let. Experimenty potvrdily, že pravěké enzymy fungují a editují DNA.
Vyšlo najevo, že rekonstruované Cas enzymy jsou mnohem jednodušší než jejich moderní verze. To je výhodné pro jejich praktické využití. Jsou totiž zároveň méně specializované a lze je použít k různým typům editací.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Raúl Pérez-Jiménez, dnešní editory CRISPR jsou velmi komplexní a zjevně adaptované na aktivitu v příslušném organismu. Když se moderní CRISPR používá v jiném organismu, například v lidském těle, hned se stává cílem imunitního systému a jeho použití komplikují problémy na molekulární úrovni. U rekonstruovaných pravěkých CRISPRů část těchto omezení odpadá.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: CIC nanoGUNE.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Magnetické bakterie pomáhajà zneškodnit těžké kovy ve vodě
S léčbou obezity by mohl pomoct chitin