Datum: 8.12.2023
Jedním ze svízelných problémů s implantáty v kostní tkáni, jako jsou například kyčelní klouby, je jejich sklon oddělovat se od kosti, k níž byly původně přichyceny. Obvykle to vyžaduje další operaci, která zajistí opětovné přichycení či vyměnění implantátu.
Během doby se objevila řada pokusů, jak tento problém řešit. Mezi nejnovějšími z nich se vyjímá dopaminové lepidlo inspirované mušlemi, s nímž přišli odborníci německé výzkumné organizace Fraunhofer. Jde o biokompatibilní materiál, který je možné vytisknou 3D tiskárnou přímo na komplikovaný povrch titanových implantátů, kde zajistí požadované rozhraní mezi kostí a implantátem.
Nové lepidlo se skládá především ze syntetických polymerů, které obsahují dopamin. Ten je kupodivu chemickým analogem dihydroxyfenylalaninu, což je klíčová aminokyselina v přírodním lepidlu mušlí.
Nové lepidlo rovněž obsahuje příměsi jako například minerální částice, proteiny a signální molekuly, které zajišťují, aby tělo pacienta rozeznávalo implantát jako kostní tkáň. Výsledkem je, že buňky ze sousední kostní tkáně vrůstají do lepidla, což zařídí pevné a trvalé spojení. Příjemným bonusem je, že dopamin má antibakteriální účinky, což minimalizuje možnost vzniku infekce v místě implantátu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Fraunhofer CMI.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Uhlíkové tečky – antioxidační nanozymy řeší depresi potkanů obnovením mikrobiomu
Inteligentní „nanozabiják“ likviduje patogeny skořicovou vůní