Datum: 31.10.2022
Není tajemstvím, že šlehačka, která obsahuje spoustu nenasyceného tuku, není příliš šetrná vůči zdraví, ani vůči klimatu. Proto tým odborníků dánské K?benhavns Universitet vyvíjí zajímavou biotechnologickou alternativu klasické šlehačky.
Jens Risbo jeho kolegové již delší dobu pracují na využití bakterií mléčného kvašení při výrobě nových typů potravin. Nedávno uspěli ve vývoji „bakteriální“ šlehačky, jak našlehané, tak kompaktní verze.
Jak vtipně podotýká Risbo, bakterie obvykle považujeme za něco, co bychom měli držet co nejdál od jídla. Zároveň ale existuje řada běžných produktů, které jsou založené na „hodných“ bakteriích. Risbo s kolegy k těmto produktů přidávají i šlehačku. Přináší to řadu výhod. Výroba šlehačky v takovém případě neprobíhá na pastvině a v kravíně, ale v nádrži s bakteriemi. Zároveň vzniká méně energetická šlehačka, která je bez tuku, což je příznivé pro lidské zdraví.
Bakterie mléčného kvašení jsou všudypřítomné. Některé žijí na rostlinách. Jiné se zase nacházejí na sliznicích živočichů, stejně jako v jejich trávicím traktu. V potravinářském průmyslu se tyto bakterie využívají například při výrobě jogurtů nebo jako konzervační prostředek pro uzeniny. Dánský tým jim nabídl novou roli – stát se stavebními kameny nové alternativní potraviny.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Jiang et al. (2022), Food Hydrocolloids.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády - Brigády pro studenty
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Krásnoočka vylepšená CRISPRem by mohla vyrábět biopalivo
Křemičité nanobrnění červených krvinek umožňuje xenotransfuze