Datum: 5.4.2024
Jak potvrdil dlouhodobý výzkum, orální vakcína ve spreji proti vracejícím se infekcím močových cest zabránila návratu těchto úporných infekcí u více než poloviny účastníků studie po dobu až 9 let. Jde o bezpečnou a efektivní metodu prevenci těchto infekcí a také alternativu k antibiotikům.
Vracející se infekce močových cest (Recurrent UTI), tedy situace, kdy se objeví nejméně 3krát během 12 měsíců, se objevují asi u 20 až 30 procent pacientů. Ženy trpí těmito infekcemi častěji než muži, hlavně kvůli jejich anatomii. Asi 80-85 % infekcí močových cest má na svědomí bakterie Escherichia coli. Dalšími pachateli jsou Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris nebo Enterococcus faecalis. Jde o bakteriální infekce, takže se jako první léčba používají antibiotika. Vzhledem ke stále horší situaci s rezistencí vůči antibiotikům je ale poptávka po nových řešeních.
Jedním z nich je vakcína MV140, která se používá k léčbě a prevenci vracejících se infekcí močových cest u žen i mužů. Je na trhu pod jménem Uromune. Obsahuje inaktivované bakterie čtyř výše zmíněných druhů. Účelem vakcíny je stimulovat imunitní systém, aby vytvořil dlouhodobou ochranu proti tomuto typu infekcí.
Příjemným bonusem je velmi snadná aplikace s využitím spreje s vůní ananasu. Sprej se aplikuje jednou denně pod jazyk po dobu tří měsíců. Studie, kterou vedli odborníci britské Royal Berkshire Hospital, potvrdila, že tato vakcína je účinná až 9 let.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: U.S. Department of Health & Human Services, CDC, Wikimedia Commons.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Uhlíkové tečky – antioxidační nanozymy řeší depresi potkanů obnovením mikrobiomu
Genetičtí inženýři vylepšují CRISPRem mochyni Physalis grisea