Datum: 11.9.2023
Chitin obvykle známe jako strukturní polysacharid, který chrání tělo měkkých členovců, a také hub a některých bakterií. Podle nového výzkumu by ale mohl sehrát poměrně překvapivou roli v regulaci metabolismu a boji proti obezitě.
Jako materiál se chitin zkoumá již dlouho. Jeho možné využití se nabízí v řadě odvětví, od stavebnictví až po biomedicínu. Dokonce se objevil ve výzkumu nových metod v boji proti malárii, kde by se chitin jistě pletl s velmi podobně znějícím chininem.
Tým americké medicíny Washington University School of Medicine, St. Louis nedávno zjistil, že chitin ve střevech spouští zajímavou odpověď imunitního systému. Potlačování činnosti enzymů, které normálně chitin odbourávají, by se mohlo stát novou metodou v léčbě a prevenci obezity.
Když dojde k pozření chitinu, buňky žaludku zahájí produkci chitináz, enzymů, které tento polysacharid rozkládají. Lidské tělo má k dispozici dvě takové chitinázy: CHIT1 (chitotriosidase 1) a AMCázu (acid mammalian chitinase). Jejich hlavním úkolem je likvidace patogenů, které v sobě mají chitin, což jsou patogenní houby, hlístice nebo některé bakterie. Tyto enzymy rovněž úzce souvisejí se záněty doprovázejícími astma a další podobné poruchy imunity.
Zmíněný výzkumný tým uspořádal experiment na laboratorních myších, které krmili stravou s vysokým obsahem tuku a chitinem. Jedna skupina myší měla potlačenou aktivitu chitináz, takže myši nemohly štěpit chitin. Druhá skupina měla normální funkční chitinázy, které štěpily chitin a třetí skupina myší nedostávala ve stravě chitin.
Myši první skupiny, které nemohly štěpit chitin, oproti ostatním dvěma skupinám nejméně přibraly na váze a měly nejméně tělního tuku. Badatelé věří, že přítomnost chitinu vyvolala imunitní odpověď, které je klíčem k obraně proti obezitě navzdory tučné stravě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, Punnatorn Thepsuwanworn, CC0 1.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jak psát životopis - Užitečné informace o tom jak psát životopis a průvodnà dopis
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
PĹ™i 3D laserovĂ©m tisku lze pouĹľĂt bioinkousty s mikroĹ™asami
BioelektronickĂ˝ ÄŤip detekuje ve slinách vitamĂny C a D do 20 minut