Datum: 3.3.2023
Odborníci australské University of New South Wales vyvinuli miniaturní, ohebnou a měkkou robotickou paži s biotiskárnou. Zařízení může proniknout do těla pacienta, podobně jako třeba endoskop, a přenést biomateriály 3D tiskem na povrch orgánů či tkání.
Prototyp zařízený, nazvaný F3DB, je na dálkové ovládání. Tvoří jej zmíněná ohebná a měkká robotická paže, na jejímž konci je vysoce pohyblivá otočná hlava s miniaturní tryskou. Ta slouží ke 3D biotisku.
Jak uvádí vedoucí výzkumného týmu Thanh Ngo Do, soudobé postupy 3D tisku typicky vyžadují tisk biomateriálů mimo tělo pacienta a jejich následnou implantaci na místo určení. Obvykle jde o velký operační zásah, který přináší riziko infekce a dalších problémů.
Ohebná 3D biotiskárna australského týmu nabízí možnost 3D tisku biomateriálů přímo na cílovou tkáň či orgán. Takový zásah je přitom jen minimálně invazivní. Prototyp F3DB již prokázal v experimentech, že dovede 3D tisknout mnohovrstevné biomateriály v různých tvarech a velikostech na rozmanitá místa, včetně obtížně dostupných oblastí v těle.
Badatelé vyzkoušeli 3D tisk s F3DB na plochých a prohnutých površích, v umělém střevu nebo třeba na povrchu prasečích jater. Tiskli různými inkousty, včetně čokolády, kompozitního gelu a biomateriálů. Po dotažení vývoje by zařízení mohlo být na trhu během 5 až 7 let.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Thanh Do / University of New South Wales.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Vědci poprvé přečetli genomy sršnà obecné a asijské
Nový typ CAR-T buněk by měl zvládnout pevné nádory