Datum: 2.7.2012
Vrozené vývojové vady představují významný zdravotní, ale i sociální problém. V rámci zdravotní politiky vyspělých zemí tak má prevence vývojových vad velice důležitou pozici. Dosud jsme si pod tímto pojmem představovali spíše prevenci sekundární - různé testy v těhotenství, na základě kterých jsou případy vývojových vad u plodu včas identifikovány a těhotným pak je - v souladu s platnými zákony - nabídnuta možnost umělého ukončení těhotenství. To však není jediná cesta. Dnes již víme, že nemalou roli v prevenci vývojových vad hraje také prevence primární - neboli komplex opatření, zabraňující samotnému vzniku vývojové vady.
Jedna z největších radostí lidského života je ta z právě narozeného potomka. Někdy se ovšem tato radost dokáže velmi rychle změnit v krutou bolest - když je u nově narozeného dítěte objevena vývojová vada. Vrozené vývojové vady jsou odchylky od normálního prenatálního vývoje. Vyskytují se přibližně u 3% nově narozených dětí (Šípek et al., 2009). Jejich klinická závažnost může být zcela různá. Malý rozštěp rtu je nepříjemná kosmetická vada, kterou ovšem dnešní plastická chirurgie umí řešit tak bravurně, že na dítěti později ani nepoznáte, že kdysi nějakou vadu vůbec mělo. Naopak vývojové vady mozku mohou být natolik závažné, že zapříčiní časnou smrt dítěte, nebo zcela znemožní jeho normální psychomotorický vývoj (Šípek et al. 2009). Řada vývojových vad se manifestuje již v prenatálním období - před narozením dítěte a mohou se stát příčinou úmrtí plodu, či spontánního potratu (Gregor et al., 2009).
Velké množství vývojových vad již dnes umíme prenatálně diagnostikovat. Těhotné ženy v průběhu těhotenství absolvují několik speciálních vyšetření (ultrazvukových a biochemických), které mají za úkol vytipovat těhotenství, u kterých je zvýšené riziko výskytu vývojové vady (Gregor et al., 2009). U těchto těhotenství jsou pak prováděna další, podrobnější vyšetření (včetně invazivních vyšetření, jako je například odběr plodové vody - amniocentéza). Je-li těmito vyšetřeními potvrzena závažná vývojová vada plodu (modelovým případem může být například Downův syndrom či rozštěp páteře) je v řadě zemí (včetně České republiky) povoleno (na žádost matky) takovéto těhotenství předčasně ukončit (Gregor et al., 2009). Umělé ukončení těhotenství z genetické příčiny je tak (s určitou nadsázkou) možno považovat za výkon tzv. „sekundární prevence", která zabraňuje narození dítěte s vývojovou vadou. Jelikož narození dítěte s vývojovou vadou představuje nejen zdravotní, ale i sociální problém, je sekundární prevence vrozených vývojových vad v řadě zemí v současné době rozšířeným způsobem snižování četnosti těchto diagnóz u narozených dětí (Gregor et al., 2009).
Již delší dobu ovšem známe celou řadu opatření a postupů, které mohou významně snížit riziko vzniku vývojové vady ještě před samotným početím. Souhrnně lze tyto postupy shrnout pod pojem "primární prevence vrozených vývojových vad". Zatímco sekundární prevence operuje s náročným a eticky poměrně problematickým postupem - jakým umělé ukončení těhotenství bezesporu je - v případě primární prevence tento postup zcela odpadá, neboť cílem je, aby vývojová vada plodu nikdy nevznikla (Botto et al., 2006).
Národní i mezinárodní organizace a společnosti, věnující se problematice vrozených vývojových vad, se proto v posledních letech soustředí právě na problematiku primární prevence. V současné době byly již v řadě (nejen) evropských zemích spuštěny speciální projekty, jejichž úkolem je informovat širokou veřejnost o možnosti prevence vývojových vad (Greenlees et al., 2011). Hlavní body preventivních opatření jsou následující:
Výše zmíněný komplex opatření není příliš náročný na uvedení do praxe - potřebuje ovšem k úspěchu jeden důležitý prostředek a tím je celospolečenská informovanost. Pro úspěch uvedených opatření je nutné, aby o nich byla podrobně informována jak odborná, tak i laická veřejnost. Mladé ženy by se o důležitosti plánovaného těhotenství měly dozvědět již v rámci základního vzdělání. V rámci různých států světa se samozřejmě přístupy jednotlivých zdravotnických strategií liší.
V rámci České republiky již byly v oblasti primární prevence vrozených vad také podniknuty první kroky. V roce 2010 byl zahájen projekt „Mysli na mě včas", který právě na zásady primární prevence vrozených vývojových vad upozorňuje. Projekt vzniknul ve spolupráci Státního zdravotního ústavu a Národního registru vrozených vad ČR. Na tvorbě podrobných informačních materiálů se poté podílela celá řada významných českých odborníků. Pokud budete mít zájem dozvědět se více - můžete si zmíněné materiály sami přečíst:
Autor: MUDr. Antonín Šípek
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Odkazy:
Literatura:
Botto, L.D., Robert-Gnansia, E., Siffel, C. et al. (2006) Fostering international collaboration in birth defects research and prevention: a perspective from the International Clearinghouse for Birth Defects Surveillance and Research. Am J Public Health. 96(5):774-80.
Greenlees R., Neville A., Addor M.C. et al. (2011) Paper 6: EUROCAT member registries: Organization and activities. Birth Defects Res A Clin Mol Teratol. 91 Suppl 1:S51-S100.
Gregor, V., Šípek, A., Šípek, A. jr. et al (2009) Prenatální diagnostika chromozomálních aberací Česká republika: 1994 - 2007. Čes. Gynek.74(1):44-54.
Lisi, A., Botto, L.D., Robert-Gnansia, E. et al. (2010) Surveillance of adverse fetal effects of medications (SAFE-Med): findings from the international Clearinghouse of birth defects surveillance and research. Reprod Toxicol. 29(4):433-42.
Šípek A., Gregor V., Šípek A. jr. et al. (2009) Vrozené vady v České republice v období 1994 - 2007. Čes.. Gynek.74(1): 31-44
Taruscio, D., Carbone, P., Granata, O., et al. (2011) Folic acid and primary prevention of birth defects. Biofactors. 37(4):280-4.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Baby_Boy_Oliver.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Embryo_at_14_weeks_profile.JPG
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pregnant_woman2.jpg
Nikola: bála jsem se (07.07.12 01:31)
V rodině máme jeden případ vrozené vady a hodně jsem se toho bála. Proto jsem užívala kyselinu listovou, abych tomu co nejvíc zabránila. Nejvíc mi vyhovovala kyselina od Elasti-Q, upravila mi potíže s nevolností v prvním trimestu. (reagovat)
Gate2Biotech: Re: bála jsem se (10.07.12 11:37)
Děkujeme za komentář a za tip na přípravek. (reagovat)
Váš komentář:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Imunoterapie pomáhá regeneraci srdce po infarktu myokardu
Toxické sklo nemilosrdně zdecimuje kostní nádory