Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíPředsednictví a biotechnologie

Předsednictví a biotechnologie

Datum: 20.1.2009 

Francie ve svém předsednictví zařadila téma regulace biotechnologií jako jednu z priorit. Bylo to trochu zábavné, protože Francie stojí před Evropským soudem, protože neimplementovala včas směrnice o regulaci GMO. Bohužel, francouzské návrhy směřovaly ke zpřísnění a k dalšímu posunu této záležitosti od vědy do politiky. Symbolické bylo, že prezident Sarkozy zakázal ve Francii vysévat Bt kukuřici - jedinou geneticky modifikovanou plodinu povolenou k pěstování v EU.

Nepochybně toto vše mělo své vnitropolitické důvody. Jenže rétorika politiků se neustále odvolávala na vědu. Vládní zdůvodnění zákazu Bt kukuřice podepsané ministrem zemědělství dokonce citovalo publikace vědeckých prací. Jenže koncipient tohoto dokumentu nejenže ani nečetl názvy prací (ty totiž v některých případech byly argumentem proti zákazu) ale dokonce správně ani neopsal jména autorů.

Není divu, že EFSA - (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) francouzské zdůvodnění odmítla. Nicméně Rada ministrů životního prostředí na své schůzi 4. prosince - tedy ještě za francouzského předsednictví - vyzvala členské státy, aby se účastnily aktualizace metod odhadu rizika GMO pro životní prostředí, což je úkol, kterým má EFSA uloženo Komisí dodat návrh do března 2010. Rada též vyzývá členské státy, aby zapojily do diskuse své vědecké komunity. Dokonce aby se vtvořilo mezinárodní propojení (network) vědeckých organizací. Rok skončil a tento stav jsme převzali do svého předsednictví, ve kterém původně vůbec tyto otázky nebyly v oficielním programu.

Jaký bude postup státních orgánů, je věcí politiků, ale odpovědět na výzvu vědcům je otázkou cti české vědecké komunity. Nejen proto, že ČR je předsednickým státem. Máme dlouhodobou tradici ve vědeckém výzkumu. Úspěšně se zkouší originální český GM brambor i GM len. U nás proběhly mnoholeté studie ekologického dopadu Bt kukuřice včetně podrobné analýzy mykotoxinů.

Zkušenost je i v legislativě, neboť ČR narozdíl od Francie. Ihned po nastolení demokracie 1989 skupina vědců konzultovala a pomáhala zajišťovat pokusy s rekombinantní DNA. Vědci prakticky připravili zákon o GMO, který vyšel již v květnu 2000. Naši odborníci také pracovali v mnoha mezinárodních orgánech zabývajících se regulací GMO. Významné je, že naši zemědělci moderní biotechnologie podporují a mají značné zkušenosti v praktické aplikaci, jak z polních zkoušek, tak v běžném pěstování.

Proto Biologické Centrum AV ČR v Českých Budějovicích oslovilo vědecké pracovníky angažované v oborech, které s touto problematikou souvisí. Očekává se, že přispějí svými názory na způsob regulace zelené biotechnologe. Jejich souhrnem by byla Bílá kniha. Nejprve by stručně představila angažovanost českých vědců v této oblasti jak výzkumem, tak účastí v mezinárodních organizacích, čímž by dokumentovala, že mají oprávnění se k problematice vyslovovat.

V další části Bílé knihy by se velmi stručnou formou shrnula stanoviska, na kterých se naši vědci shodnou a v závěrečné oddílu - patrně nejobjemnějším - by jednotlivé body stanoviska podložili vlastními výsledky a doklady z jiných vědeckých prací.
Snahou je, aby Bílá kniha se v dubnu mohla poskytnout evropským vědeckým organizacím a institucím k vyjádření. Výsledně by souhrn celé akce měl být předán státním orgánům i firmám a schůzce Poradního fóra EFSA, které se má sejít 24. června.

Kromě zásadní vědecké metodiky, která vyžaduje, aby ke každému pokusu byla adekvátní kontrola a aby se nezneužíval princip předběžné opatrnosti k zavádění vymyšlených katastrofických scénářů, pro které nejsou důkazy, bude jedním z významných bodů vztah k veřejnosti. Ta je, bohužel, vinou různých nátlakových skupin silně desinformovaná, což brání tomu, aby se zúčastnila věcné diskuse o biotechnologiích. Svůj podíl má i politika EU. Je nutno tvůrcům evropského systému regulací vysvětlit, že zpřísňování regulací neposílí důvěru v bezpečnost produktů biotechnologie, ale naopak zvýší nedůvěru. Je-li něco regulováno - a to značně nákladně - obdobným způsobem jako jedy, výbušniny a narkotika, je veřejnost přesvědčena, že riziko je také na stejné úrovni. Během vypracování Bílé knihy bude o postupu veřejnost informována.

Autor: Jaroslav Drobník

 

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn