Datum: 30.12.2022
Podle nového výzkumu mohoun být jehlice borovic, včetně vánočních stromků, využity při výrobě obnovitelných paliv a cenných chemikálií, například pro zemědělství, jen s použitím vody jako rozpouštědla a za vysoké teploty.
Jen ve Velké Británii se každým rokem prodá 6-8 milionů vánočních stromků. Naprostá většina z nich pak na konci vánočních svátků skončí na skládkách. Už to samo o sobě je nákladné. Kromě toho ale každý vánoční stromek během svého rozkladu vypustí do atmosféry zhruba 16 kilogramu metanu, mnohem účinnějšího skleníkového plynu než je oxid uhličitý.
Dřívější výzkum britské University of Sheffield z roku 2018 odhalil, že zpracováním jehličí borovic je možné získat chemikálie pro výrobu užitečných produktů. Odborníci ze Sheffieldu navázali novým výzkumem, který se týká pohlcování oxidu uhličitého. Obvykle se k tomu používají kovy a bývá to málo efektivní a také drahé. Vědci zjistili, že k tomu je možné využít právě borovicové jehličí. S jeho pomocí lze oxid oxid uhličitý polapit do podoby kyseliny mravenčí.
Maria Andérez-Fernández a její kolegové zjistili, že je možné nahradit reakce oxidu uhličitého za přítomnosti kovu reakcí oxidu uhličitého s vodou a jehlicemi borovic za vysoké teploty (250 °C). Oxid uhličitý a rovněž část materiálu jehlic vytvoří kyselinu mravenčí. Experimenty ukázaly, že s odpadem z cukrové třtiny to jde lépe, ale například směs cukrové třtiny a jehličí má stále velmi dobré výsledky.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Andérez-Fernández et al. (2022), ACS Sustainable Chemistry & Engineering.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
DNA ovladač řídí skládání a rozkládání hejnových molekulárních robotů
Cetch-Pure je první nebuněčný systém, který funkčně spojuje genetiku a metabolismus