Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíPodmořský přemožitel rakoviny

Podmořský přemožitel rakoviny

Datum: 2.3.2009 

Atlantský oceán u Bahamských ostrovů ukrýval cenný poklad. Zapomeňte na zlato a drahé kameny z pirátských loupežných výprav, kalifornští biotechnologové zde v bahnitých sedimentech objevili bakterii Salinisporu tropica, která bude mít možná pro lidstvo nevyčíslitelnou hodnotu. Jejím metabolickým produktem je totiž protirakovinná látka Salinosporamid A. Ta se zdá být velice slibnou při léčbě rakoviny kostní dřeně neboli mnohočetného myelomu. Což je závažná choroba s různorodými klinickými projevy včetně bolestí kostí, zlomeninchudokrevnosti.

Obr. Salinispora tropica

Bakterie byla objevena už v roce 1991 v mělkém oceánu u pobřeží Baham vědci Paulem Jensenem a Williamem Fenicalem. Trvalo několik let, než byl genom Salinispory úspěšně přečten a byly rozluštěny sekvence zodpovědné za protirakovinný potenciál této bakterie. Zjištění, že je impozantních 10% genomu Salinispory vyhrazeno k zajišťování tvorby molekul antibiotik a látek s protirakovinným účinkem, bylo pro vědce velkým překvapením. Pro srovnání, tato část genomu u většiny podobných mikroorganismů tvoří jen 6-8%. Látky, které tyto geny kódují, a které vědce tak zajímají, používají bakterie při obraně a vzájemné komunikaci. „Dále hledáme, jestli Salinispora v bohaté paletě genů neskrývá ještě nějaký poklad. Jedná se o tak plodný organismus," řekl doktor Badley Moore ze Scripps Institution of Oceanography v San Diegu.
„Salinispora tropica tvoří opravdu účinnou protirakovinnou substanci," uvádí doktor Moore.

Produkt „Salinosporamid A" je základem pro vyvinutý lék, který vyrábí kalifornská farmaceutická společnost Nereus Pharmaceuticals a používá ho k léčení pacientů s mnohočetným myelomem. Počítají však i s jeho aplikací proti dalším druhům rakoviny.
Salinosporamid A ukrývá ve své struktuře atom chlóru, ten podle všech indícií stojí za jeho léčivými účinky. K těmto úvahám vede vědce fakt, že Salinosporamid A je více než 500x účinnější než jeho analog Salinosporamid B, který atom chloru postrádá. Dopravu chlóru do prekurzoru Salinosporamidu A zajišťuje enzym SalL, činí tak ale neobvyklým způsobem. Nikoliv oxidačním mechanizmem, ale nukleofilní substitucí, při které se naruší vazba C-S a vytvoří se vazba C-Cl. Chlor v Salinosporamidu A je klíč k nevratné vazbě léku k jeho biologickému cíli. Tvoří hlavní aspekt účinnosti a efektivnosti léčby.

Aktinomyceta Salinispora tropica je příbuzná se suchozemskými streptomycetami, bakteriemi které jsou již dlouhá léta průmyslově využívány k výrobě antibiotik. Právě od streptomycet je odvozena polovina přírodních antibiotik nyní používaných v klinické praxi. Výzkum genomu Salinispory je spojen s velkými očekáváními, vědci doufají v objevení nových léčiv, touží rozšířit současnou antibiotickou výzbroj lidstva. Spousta nynějších preparátů už nedokáže čelit náporu nových multirezistentních druhů bakterií.

Aktuální výzkum se zaměřuje také na luštění genomu bakterie Salinispora arenicola, příbuzného druhu, také nalezeného v sedimentu tropického moře.

Zdroje:
http://www.sciencedaily.com/videos/2007/1107-cancer_killer_found_in_the_ocean.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/06/070613174715.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080104142502.htm
http://akademon.cz/SearchDatabase.asp?searchtext=metabolick%FDch


Autor:
Vlasta Stancová

 

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn