Datum: 13.9.2023
Sluneční záře i moře představují volně dostupné a hojné zdroje. Využívá je i unikátní projekt vertikálních mořských farem, které plují na oceánu, provozují zemědělství a mohou také získávat odsolenou vodu.
Odborníci University of South Australia navrhli soběstačný sluncem poháněný systém, který zahrnuje odpařování mořské vody a její recyklaci jako sladkou vodu. Taková farma může vytvářet zemědělské produkty, aniž by do toho zasahovali lidé.
Plovoucí mořské farmy by mohly pomoci s nedostatkem vody a potravin, který by v nadcházejících desetiletích mohl ještě zesílit. Světová populace by měla ještě nějaký čas růst.
Haolan Xu a Gary Owens z výzkumného institutu zmíněné univerzity Future Industries Institute vyvinuli koncept vertikální plovoucí mořské farmy, kterou tvoří dvě komory. Svrchní je podobná skleníku, zatímco ta spodní pracuje s vodou. Podle Owense se tento koncept podobá velkému samozavlažovacímu truhlíku, jaké znají zahrádkáři.
V tomto případě ale vodu pro farmu zajišťuje soustava solárních vypařovačů. Nasávají mořskou vodu a díky odpařování z ní oddělují soli. Sluneční záření tímto způsobem vyrábí sladkou vodu, kterou farma používá na zalévání plodin v horní komoře.
Tvůrci mořské farmy uspořádali test, v němž s využitím tohoto systému vypěstovali tři běžné zemědělské plodiny – brokolici, salát a čínské zelí (pak čoj). Rostliny vyrostly na mořské hladině, aniž by byla nutná lidská intervence.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: University of South Australia.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polární led
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Toxické sklo nemilosrdně zdecimuje kostní nádory
Inteligentní „nanozabiják“ likviduje patogeny skořicovou vůní