Datum: 15.3.2024
Implantování nepatrných solárních panelů do lidského oka zní jako science fiction. Ale právě o to se snaží tým australských odborníků. Pokročilá technologie tohoto typu by mohla zásadně vylepšit kvalitu života pacientů s doposud neléčitelnými poruchami zraku.
V této souvislosti jde o neuroprotézy, zařízení, která interagují přímo s nervovým systémem, aby obnovily jeho funkčnost. Příkladem může být kochleární implantát, malé elektronické zařízení, které se chirurgickým zákrokem implantuje do vnitřního ucha, kde stimuluje příslušné nervy, které pak posílají signály s detekovaným zvukem do mozku. Takový implantát podstatně vylepšuje sluch.
Badatelé australské University of New South Wales zkoumají možnost, že by podobná technologie s neuroprotézou mohla obnovit zrak u lidí s poškozenými fotoreceptory. Jde o specializované buňky v sítnici, které absorbují vnímané světlo a konvertují ho na elektrické signály, co pak putují do zrakové mozkové kůry.
Pokud taková neuroprotéza obsahuje obrazový snímač, přináší to vysoké rozlišení, extrémní barevnou hloubku a větší citlivost při nedostatku osvětlení. Má to ale rovněž háček. Takové zařízení potřebuje zdroj energie.
Představa, že by někde v oku nebo poblíž měla být baterie pro obrazový snímač v oku, kterou by navíc bylo nutné občas vyměnit nebo nabít, je dost zneklidňující. Jsou ale i jiné možnosti, jako právě solární panely, které převádějí světlo přímo na elektřinu. Mohly by se stát průlomem v neuroprotézách pro zrak.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Rapidreflex, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologií v České republice
Bakteriální DNA scavengery mohou bojovat proti šíření rezistencí
Nanočástice umožní domácí testování stresu