Datum: 19.1.2024
Rakovina močového měchýře je dnes jednou z nejčastějších rakovin. Obzvláště se to týká mužů, u nichž jde o čtvrtý nejčastější nádor vůbec.
Navzdory relativně nízké úmrtnosti je tento nádor považován za problematický. U téměř poloviny případů se nádor do 5 let znovu objeví. To vyžaduje neustálé monitorování pacientů. Časté návštěvy nemocnice a nutnost opakované léčby přispívají k tomu, že léčba rakoviny močového měchýře patří k těm nejdražším.
Soudobé typy léčby, které typicky zahrnují přímou aplikaci léčiva do močového měchýře, sice pacienta obvykle zachrání, ale jejich terapeutická účinnost není příliš vysoká. Jako slibná alternativa se rýsují nanotechnologie, v tomto případě především použití nanorobotů, čili nanočástic, které mají vlastní pohon a zajistí dopravu léčiva přímo k nádoru v močovém měchýři.
Časopis Nature Nanotechnology zveřejnil výsledky výzkumu, který přinesl pozoruhodné nanoroboty poháněné močovinou. Tito nanoroboti, aplikovaní v jediné dávce, dokázali zmenšit nádory močového měchýře o 90 procent.
Dotyčné nanoroboty tvoří porézní nanokuličky z oxidu křemičitého. Na jejich povrchu jsou navázány rozmanité molekuly se specifickými funkcemi. Je mezi nimi enzym ureáza, který reaguje s kyselinou močovou v moči, což vlastně představuje pohonný systém nanorobotů. Další klíčovou komponentou nanorobotů je radioaktivní jód-131. To je radioizotop, který se používá k lokalizované léčbě nádorů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Institute for Bioengineering of Catalonia (IBEC).
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
Nanočásticová léčba slouží jako prevence klíšťové alergie alfa-gal
Nejmenší těstoviny světa pomohou hojit rány