Datum: 6.11.2023
Japonští odborníci jako první v historii vypěstovali ve vesmíru embrya savců. Šlo o myší zárodky, které byly součástí experimentu na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Výzkum dopadl dobře a ukázal, že by se lidé teoreticky mohli rozmnožovat i v prostředí mikrogravitace.
Teruhiko Wakayama z výzkumného centra Advanced Biotechnology Centre na of University of Yamanashi a tým japonské kosmické agentury JAXA vyslali na oběžnou dráhu zmrazená myší embrya v srpnu 2021.
Astronauté na palubě ISS myší zárodky rozmrazili, přičemž použili speciální zařízení navržené pro tento účel. Embrya se vyvíjela na orbitě po dobu 4 dnů. V podmínkách mikrogravitace se podle vědců normálně vyvinula do myšího plodu a placenty.
Badatelé potvrdili, že mikrogravitace nemá na vývoj myších zárodků žádný patrný vliv. Po následných analýzách zárodků ve stadiu blastocysty v pozemské laboratoři rovněž zjistili, že při vývoji embrya na oběžné dráze nedochází k žádným významným změnám v DNA a v genech.
Představitelé University of Yamanashi a japonského výzkumného institutu Riken ve společném prohlášení uvítali úspěch historicky první studie s vývojem raných savčích embryí na palubě ISS v prostředí mikrogravitace.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: NASA/Crew of Expedition 8, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Průzkum australské řeky přinesl fágy schopné porazit rezistentnà klebsielly
PerovskitovĂ© nanokrystaly zabĂjejĂ bakterie pĹ™i viditelnĂ©m svÄ›tle