Hlavní stranaStudentiMikrosvěty v Brně vydělávají miliony

Mikrosvěty v Brně vydělávají miliony

Datum: 14.6.2007 

Hned tři firmy z jihomoravské metropole vyrábějí elektronové mikroskopy světové úrovně. Miniaturní svět tak vydělává veliké peníze. Největší český výrobce, brněnská pobočka americké firmy FEI Company, utržil loni 1,9 miliardy korun. "Čistý zisk vzrostl na 93 milionů korun," říká finanční ředitel společnosti Pavel Šustek. Elektronové mikroskopy se používají při kontrole výroby miniaturních polovodičových součástek, vývoji nových stavebních materiálů, zdravotnictví, v automobilovém průmyslu nebo farmacii. Přístroje z Brna tak využívají například v automobilce Ford nebo BMW. Své využití našly i v laboratořích firem jako Intel, IBM, Nokia, Pfizer, Johnson&Johnson nebo v akademických komplexech Harvardu nebo MIT. Tradice a vysoké školy Byznys s elektronovými mikroskopy sídlí v Brně. Všechny tři místní firmy mají navíc jedno společné, a to kořeny v bývalé Tesle Brno. Ta vyrobila první elektronový mikroskop už v roce 1951. Kromě FEI Company mikroskopy vyrábí i společnost Tescan, která v roce 2005 vydělala kolem čtvrt miliardy a Delong Instruments, který momentálně rozšiřuje svůj provoz. "Do roka chceme přijmout dalších čtyřicet lidí a dostavujeme novou budovu," říká Vladimír Kolařík z Delong Instruments. Výhodou Brna je ale kromě tradice a levné pracovní síly i blízkost vysokých škol, jejichž absolventy firmy často využívají. "Každoročně dáváme 140 tisíc korun na studentské granty pro studeny Vysokého učení technického a od podzimu se chceme zaměřit na diplomanty," dodává šéf firmy Jiří Očadlík. "Polovinu zaměstnanců naší firmy tvoří vysokoškoláci. A právě na ně se chceme zaměřit při nabírání nových pracovních sil," říká personální ředitel FEI Company Karel Palata. Ještě do konce letošního roku chce společnost přijmout třicet pět nových zaměstnanců. Přitom průměrná mzda ve výrobě FEI Company je 24 600 korun. Vědci ve vývojovém oddělení pak měsíčně vydělají 46 500 korun. "Nano" je na vzestupu Jižní Morava však není jediným regionem, kde se tomuto byznysu daří. V Liberci vyroste nové centrum pro výzkum a výrobu nanovláken v hodnotě necelých čtyř miliard korun. Stojí za ním místní firma Elmarco, která podle slov svého jednatele Ladislava Mareše navazuje na tradici liberecké textilní výroby. Zároveň spolupracuje i s libereckou univerzitou. "Jsme jedinou firmou na světě, která dodává stroje pro výrobu nanovláken a současně vlastní technologie výroby nanovlákenných materiálů," říká Mareš. Za loňský rok utržila jeho firma padesát milionů korun. Do roku 2009 by se podle jeho odhadů měly tržby zvýšit až na jednu miliardu korun. Během následujících dvou let chce společnost zaměstnat více než 140 nových lidí. "Jde o nejrychleji rostoucí odvětví ekonomiky," dodává Jiří Očadlík. Zdroj článku:www.vzdelavani.ihned.cz
53

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







Využití nanotechnologie při výrobě potravinářských přísad - Stále více společností uvádí, že využívá k výrobě svých potravinářských přísad nanotechnologii (23.7.2007)

Vědecká báze nanotechnologie: vědecké publikace a odkazy - Vědecké publikace jsou nejpříhodnějším indikátorem pro měření vynikajících vědeckých kvalit, a to tím způsobem, že stanovíme množství produkce (26.6.2007)

 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn