Datum: 25.8.2023
Na výsledky krevních testů se čeká den až týden, podle toho, na co se takový test zaměřuje. Podobné je to s testy kontaminace vody a potravin. Ve většině takový případů je dlouhá čekací doba výsledkem časově náročných kroků při zpracování a analýze vzorků.
Odborníci amerického institutu MIT nedávno odhalili nový postup, díky němuž lze využít běžně používané magnetické mikrokuličky k velmi rychlé detekci kontaminantů v různých diagnostických testech. Badatelé tento postup ověřili při detekci salmonel v kontaminovaných potravinách.
Jde o magnetické mikrokuličky „Dynabeads,“ které je možné potáhnout protilátkami, co se následně navazují na cílové molekuly, například specifického patogenu. Dynabeads se obvykle užívají v experimentech jako prostředek pro získání požadovaných molekul ze směsí látek. Poté ale obvykle následují časově náročné kroky, které jsou nutné k potvrzení přítomnosti hledaných molekul na mikrokuličkách.
Tým MIT nalezl rychlejší způsob potvrzení přítomnosti patogenů na mikrokuličkách Dynabeads. Využili k tomu Ramanovu spektroskopii. Nový postup je založen na detekci specifických „Ramanových signatur“ hledaných molekul, které spočívají ve způsobu rozptylu světelného záření.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: MIT.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Při 3D laserovém tisku lze použít bioinkousty s mikrořasami
Zelené mikrořasy v mikropastech pohánějí mikrostrojky