Datum: 2.3.2022
Pokud dokážeme stimulovat a ovládat buňky v mozku, přinese nám to nové účinné léčby neurologických poruch. V poslední době se již objevují první vlaštovky, které nám ukazují, jak by to mohlo fungovat.
Vědci britské University College London (UCL) vyzkoušeli na pokusných hlodavcích nový typ „mikromagnetu“, který může hrát roli miniaturního mechanického přepínače, v tomto případě buněk, které jsou citlivé na dotyk. Jde o novou metodu ovládání vybraných oblastí mozku.
Tento postup sdílí řadu podobností s jiným slibným odvětvím výzkumu, které cílí na ovládání vybraných buněk v těle – optogenetikou. Ta zahrnuje vložení specifických genů do běžných buněk, čímž se tyto buňky stanou citlivými na světlo. Takové buňky pak mohou být stimulovány světlem, například při léčbě paralýzy, bolesti nebo zraku.
Optogenetika má za sebou úspěchy, včetně lidských pacientů, například nedávné částečné navrácení zraku. Zavedení optogenetiky do klinické praxe ale nebude jednoduché, například kvůli nutnosti genetické úpravy buněk v těle pacienta. Tým UCL proto pracuje na metodě s mikromagnety, která dosahuje podobných výsledků, ale nevyžaduje genetické manipulace buněk.
Jak říká vedoucí výzkumu Yichao Yu, s kolegy využívají k přesnému ovládání aktivity mozkových buněk magnetické částice a magnety. Co je podstatné, zvládají to bez nutnosti zavádět do mozku nějaké geny nebo třeba přístroje.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Robotický systém provádí 3D tisk živých buněk přímo na orgány
Vědci vytvořili Wikipedii rezistentních bakterií