Hlavní stranaStudentiGenetické dispozice růstu vlasů, tipy a rady

Genetické dispozice růstu vlasů, tipy a rady

Datum: 22.3.2009 

O vlasech jsme hovořili s Petrou Sedlákovou z brněnského kadeřnického salonu art-ego, která se o vlasy a jejich úpravu profesně zajímá. Doporučila nám několik tipů, jak o svoje vlasy pečovat.

O tvaru vlasů rozhoduje genetika, poloha vlasové cibulky uvnitř vlasového váčku a nepravidelnosti ve vývoji buněk. Vyplývá z toho, že i když se lidé snaží tvar svých vlasů různě měnit, vždy se jedná pouze o dočasnou změnu.
Mechanické vlastnosti vlasu mohou být změněny různými vnitřními vlivy - genetickými, nutričními, metabolickými, ale i zevními faktory - chemikáliemi a jinými přípravky užívanými k úpravě vlasů.

Šedivění vlasů

Barva vlasů závisí především na množství, charakteru a rozmístění pigmentu ve vlasovém stvolu. Nejběžnější je černá barva vlasů, nejméně častá je barva zrzavá, která bývá dědičná.

Šedivění vlasů je způsobeno postupným snížením tvorby melaninu a patří k fyziologickým projevům stárnutí. Začíná v různém věku, nejčastěji v třetím nebo čtvrtém desetiletí života, je závislé především na dědičnosti. V některých rodinách jejich členové úplně zešediví velmi záhy, jinde se naopak šedivění vyskytuje jen vzácně. Někdy za šedivěním nestojí genetika a stárnutí, ale některé nemoci, léky a u dětí podvýživa.

Vlasy ve skutečnosti nejsou nikdy šedivé. Dojem šedivé barvy vzniká promísením normálně zbarvených vlasů a vlasů bílých. Vlas v růstové fázi nemůže pigment za normálních okolností ztratit, po jeho výpadu je nahrazen u šedivějícího člověka vlasem bílým, který vyrůstá z téhož váčku. Bílé vlasy neobsahují melanin, odstín vlasů závisí na lomu a odrazu světla na povrchu a uvnitř vlasů. Mechanismus fyziologického šedivění vlasů není ještě zcela objasněn.

Protože růst vlasů je dán geneticky, tudíž nelze nijak závratně ovlivnit. Měsíčně vlas vyroste přibližně o jeden cm, ale záleží na genetických předpokladech, někomu tedy vlasy rostou pomaleji, jinému rychleji.

Každý vlas prochází při růstu 3mi etapami:

• Anagenní fází, kdy aktivně roste. Anagenní fáze trvá po dobu od 2 do 4 let.
• Katagenní neboli přechodnou fází, kdy vlas přestane růst, ale v papile dál pokračuje buněčná aktivita. Katagenní fáze pouze asi 15-20 dní.
• Telogenní neboli oddechovou fází, kdy růst úplně přestává, nedochází v papile k žádnému dalšímu růstu nebo aktivitě. Nakonec je starý vlas vytlačen novým a cyklus se znovu opakuje. Telogenní fáze 90-120dní.

Vlasy nerostou?

To je jen zdání. Ve skutečnosti vlasy rostou, mohou být však poničené či špatně „živené" a tudíž nemají šanci růst do délky. Je tedy důležité se zamyslet nad jejich péčí.

a) Překontrolujte konečky-jsou-li roztřepené či polámané, postižená část by měla jít pod nůžky. Pokud neodstřihnete roztřepené konečky, vlas se začne dvojit po své délce a celkově zeslábne- na konci celé procedury vypadne. Třepení a lámání konečků lze zabránit např. vlasovými oleji, o těch však později.

b) Správná péče -> tzn. snažte se vyhnout fénování, kulmování, chemickému barvení, melírování či trvalé, zběsilému česání a jiným útokům na vlasy, jejichž vinou se vlas trvale naruší. Co se týče hřebenů, pořiďte si celodřevěný, či kartáč s kančími štětinami..Štětiny a jehlice v hřebenu by měly být vsazeny přímo do dřeva ( ne do gumy, ta elektrizuje vlasy)

c) Nepodceňujte mytí vlasů- nekvalitní šampon dovede nadělat pořádnou neplechu . Místo klasických šamponů z drogerie vyzkoušejte přírodní šampony ze zdravé výživy. Doporučuji také zkoumat složení šamponu (zdali například neobsahuje ropné deriváty, či tak známé silikony-cony). Dále nemyjte vlasy příliš často, aby se nepřesušovaly. Doporučuji tak dvakrát do týdne.

d) Co se týče kondicionéru- nenanášet příliš často (doporučuje se tak ob dvě mytí), aby se vlasy nezatěžovaly)

e) Pro růst vlasů je nesmírně důležitá správná životospráva- snažte se tedy omezit kouření (ne-li s ním přímo přestat), obloukem se také vyhýbejte častému popíjení alkoholu či pojídání tučných a mastných jídel. Oproti tomu se pokuste konzumovat více ovoce, zeleniny a potravin s obsahem křemíku, zinku, selenu. Důležitý je přísun tekutin. Vyzkoušejte třeba různé čaje, jako je Křemíková bomba či čaj ze zázvoru,...

f) Jistou roli mají i doplňky stravy- zinek, křemík, hořčík, selen, pangamin, chlorella, Hair booster,...není nutné pořizovat si drahé tablety, spíš překontrolujte složení a zjistěte, na jakém místě se nachází daná látka. Pokud zaujímá jedno z posledních míst složení, podívejte se po jiných tabletkách.

g) Nestresujte se! Stres je hotový vlasový zabiják. Snažte si dopřávat hodně spánku.

h) Růstu vlasů je možné pomoci i zevně, totiž za pomoci aplikace podpůrné kosmetiky. O ní opět později.

i) Nepodléhejte stříhacím mániím- pokud to na vás přijde, smotejte vlasy do drdolu a snažte se rozptýlit něčím jiným.
Dodržováním těchto zásad by se vám měla kvalita vlasů zřetelně zlepšit.

Nové techniky a inovace umožňují proměny délky vlasů ze dne na den.
Kdo by netoužil po krásných a hustých vlasech? Bohužel ne každému jsou dány do vínku husté, krásné vlasy . Naštěstí už existují možnosti, jak si nechat vlasy zhustit a prodloužit.
Zájem o prodlužování a zhušťování vlasů se pomalu zvyšuje. Ti, komu nebyly dány geneticky krásné a kvalitní vlasy, vyhledávají kadeřnictví, kde jim vlasy zhustí a případně i prodlouží. Existuje mnoho technik, jak vlasy prodloužit. Je třeba ale počítat s tím, že po cca 3 měsících je třeba si nechat prodloužené vlasy posunout blíže k hlavě, neboť vlasy rostou.

www.art-ego.cz

Zdroj: http://dlouhevlasy.cz

 


53

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn