Datum: 16.1.2023
Odborníci americké medicíny Harvard Medical School zkoumali proces stárnutí a odhalili slibný postup, jak ho do jisté míry zvrátit. Testy na myších ukázaly, že symptomy stárnutí do značné míry vyplývají z epigenetických softwarových chyb. Restart epigenetického softwaru je přitom dokáže zvrátit, což by v budoucnu mohlo být cestou k prodloužení života.
Prostředí a životní styl, včetně stravy, pohybu nebo zážitků z dětství během života neustále ovlivňují epigenom. Epigenetické změny přitom souvisejí s rychlostí biologického stárnutí. Zároveň nebylo jasné, zda vedou k symptomům stárnutí anebo zda jsou samy symptomem.
Tým Harvard Medical School se to rozhodl objasnit v experimentech na pokusných myších. Používali buněčný systém pro zásahy do epigenomu ICE (Inducible changes to epigenome), díky němuž urychlili přírodní proces tvorby změn a epigenomu. Sledovali, zda tím rovněž dojde k urychlení symptomů stárnutí.
David Sinclair a jeho kolegové nejprve potvrdili, že epigenetické změny nejsou jen symptomem, ale že mají vliv na proces stárnutí. Následně testovali, zda je s tím možné něco dělat. Nasadili myším genovou terapii, založenou na koktejlu tří genů – Oct4, Sox2 a Klf4. tyto geny jsou aktivní v kmenových buňkách a stejný tým již dříve zjistil, že mohou být použity k obnovení zraku u myší postiženým glaukomem spojeným se stářím.
V rámci nového výzkumu se ukázalo, že zásahy pomocí systému ICE do epigenomu vedou k tomu, že u myší dramaticky ustupují biomarkery stárnutí. Jejich epigenomy se navrátily do „mladšího“ stavu, stejně jako jejich tkáně a orgány. Podle Sinclaira je to, jako když restartujete zaseklý počítač. Restart obnoví epigenetickou informaci, jakou měly buňky, když byly mladé. Bude jistě velmi zajímavé na tento výzkum navázat.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Harvard Medical School.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Online průzkum v rámci projektu CIREVALC
Proč netopýři přenášejí nebezpečnější viry?