Hlavní hybnou silou vývoje biotechnologie je slibnost tohoto oboru pro medicínské využití. Klíčem k rozvoji průmyslu zůstává humánní terapeutika, ačkoli v poslední době stoupl i význam diagnostiky. Lidská terapeutika a diagnostika tvoří největší část biotechnologického průmyslu.
Biomedický výzkum má za cíl pokročit v pochopení onemocnění a nalézt nové strategie diagnostiky a léčby včetně vývoje nových léčiv. Vzhledem k pokrokům Lidského genomového projektu, je nyní snazší identifikovat geny, které hrají roli při různých onemocněních.
Způsobů využití lidské genomické informace je celá řada, a to včetně tzv. genetického testování - za účelem diagnostiky u novorozenců a jednotlivců podezřelých z přenosu defektních genů. Další využití spočívá v genové terapii nebo jako nástroj pro výzkum v dalších oborech vědy. Vznikající technologie umožňují výzkumným pracovníkům identifikovat a analyzovat geny a proteiny s fenomenální rychlostí - a tedy je možné přesně stanovit povahu různých onemocnění a předpovídat reakce jednotlivců na aplikované léky.
I s použitím konvenčních technologií analýzy DNA a proteinů již překonali výzkumníci první kroky směrem k personalizované medicíně.
Během posledního desetiletí, pokroky v technologii výrazně ovlivnily nárůst úspěchů v nových a přesných zdravotnických měřeních a léčbách, a také porozumění biologických pochodů. Moderní biotechnologie se svým zaměřením na molekulární biologii a zájmu na zlepšování lidského zdraví a středních dob života lidí má velký potenciál i nadále v budoucnosti.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Důmyslné nanozymové nanonávnady bojujàs infekcemi močových cest
Nanočástice stĹ™Ăbra z ÄŤaje mohou zajistit lĂ©ÄŤbu ran v rozvojovĂ©m svÄ›tÄ›