Datum: 20.12.2023
Odborníci švýcarského Paul Scherrer Institute objevili překvapivý trik, kterým lze rozšířit medicínské uplatnění botulotoxinu A1, známého jako Botox. Vyvinuli syntetické proteiny podobné protilátkám, které urychlují a zesilují působení Botoxu na přenos nervových signálů. Díky tomu může například Botox ještě rychleji a účinněji potlačovat bolest.
Botox je bakteriální neurotoxin. Do každodenního života vstoupil především jako kosmetický prostředek pro vyhlazování vrásek, aby lidé vypadali mladší.
Botox funguje tak, že blokuje přenos signálů z nervů do svalů. Svaly se uvolní a pokožka pak vypadá mladší. Botox se ale také až překvapivě často využívá v medicíně, při léčbě nejrůznějších obtíží, souvisejících se svaly či nervovými signály, včetně bolestí, křečí, problémů s močovým měchýřem, skřípání zubů či šilhání. Uplatňuje se také v léčbě rakoviny žaludku, k zablokování bloudivého nervu nebo zpomalování růstu nádorů.
Richard Kammerer s kolegy v rámci svého výzkumného projektu zkoumali, zda je možné ovlivňovat působení Botoxu v těle. Za tím účelem vytvořili 25 DARPinů, malých syntetických proteinů, napodobujících aktivitu protilátek. DARPiny se již nějakou dobu úspěšně používají ve výzkumu, diagnostice i v léčbě.
Badatelé očekávali, že DARPiny budou potlačovat aktivitu Botoxu. Experimenty ale jasně ukázaly pravý opak. DARPiny působení Botoxu zrychlují a zesilují, což bude možné využít při používání Botoxu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Leka et al. (2023), Nature Communications.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
ChimĂ©roidy, mozkoidy s buĹkami vĂce lidĂ, posunou vĂ˝zkum mozku
Nanočástice z rostlinnĂ©ho viru bojujĂ proti metastázujĂcĂm nádorĹŻm