Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíAktivity na podporu zemědělské biotechnologie

Aktivity na podporu zemědělské biotechnologie

Datum: 7.3.2011 

V roce 2009, v době českého předsednictví Evropské Unii, naši vědci rozebrali legislativu EU v oblasti moderní biotechnologie a došli k závěru, že se zakládá spíše na pověrách a neprokázaných výmyslech než na ověřených faktech. Tento rozbor shrnuli do publikace určené evropské vědecké veřejnosti a  politikům pod názvem White Book - genetically modified crops (http://www.bc.cas.cz/en/MOBITAG.html?White-Book-on-GMO).

Od té doby z mnoha evropských i asijských zemí vyšly různé iniciativy kritizující nevědecký přístup k moderní biotechnologii. Nyní je předsedou EU Maďarsko a přátelé, se kterými jsme v tradičním kontaktu,  nám sdělili, že také maďarští vědci připravují svoji Bílou knihu.

Ke známým hlasům - jako je Evropská Biotechnologická Federace (EFB) nebo Iniciativa pro  výzkum a regulace (Public Research & Regulation Initiative - PRRI)-  přistupují další. Mnoho hlasů zaznívá z Anglie a to i z úst význačných vědců a politiků jako je např. Lord Salisbury nebo professor John Beddington, vládní poradce v otázkách vědy. Podobně je tomu i z jiných členských států EU. Uvedeme několik, se kterými jsme v kontaktu.

Zájmové Sdružení evropských zemědělců pro biotechnologii (Farmers Biotech Network) je pro nás významné, neboť v něm má ČR zastoupení a máme s ním osobní kontakt. Sdružení vydalo Deklaraci, ve které prohlašuje, že

  • vidí přínosy biotechnologie v zemědělství (transgenní plodiny);
  • věří, že zemědělství potřebuje všechny vědecké nástroje, které jsou kdisposici, včetně technologie transgenese, aby se vyrovnalo snastávajícími problémy dostatečného množství potravin, klimatických změn, alternativních paliv a ochrany prostředí;
  • podporuje regulaci transgenese založenou na vědě a postupující případ od případu;
  • je znepokojeno tím, že EU se propadá za ostatní regiony, ačkoli by měla být na čele pokroku;
  • požaduje rovný přístup k technologii, aby evropští zemědělci mohli soutěžit sproducenty vjiných regionech.

Sdružení požaduje svobodu výběru mezi tradičním, zeleným a biotechnologickým způsobem hospodaření k zabezpečení udržitelné produkce potravin. Obrací se na Evropskou Komisi a Evropský Parlament, aby dovolily evropským zemědělcům zvýšit jejich konkurenceschopnost.

Dále ve svém prohlášení uvádějí známé skutečnosti o rozšíření transgenních plodin a jejich přínosu pro zemědělce a životní prostředí a táží se, jak dlouho bude vedení EU odpírat podobné přínosy evropským zemědělcům. Zatímco se velká množství transgenních plodin dovážejí, využívat výhod jejich pěstování je odpíráno. Dále vyzývají vlády členských států, aby

  • bránily výše uvedenou svobodu ve způsobu hospodaření,
  • neprodleně ukončily vědecky nezdůvodněné zákazy pěstování transgenních odrůd,
  • urychlily schvalování nových transgenních odrůd a umožnily přístup kjejich využívání jak je tomu jinde ve světě,
  • umožnily věcnou diskusi o budoucnosti zemědělství v Evropě.

Další iniciativa přišla s Finska. Letos v lednu předložila delegace vědců finskému parlamentu petici žádající, aby zákony týkající se transgenních organismů byly navrhovány a projednávány na základě vědecky ověřených skutečností a nikoli na pochybných informacích z druhé ruky. Současná legislativa omezuje svobodu vědy, neboť jak EU, tak Finsko zašly příliš daleko v omezení vývoje transgenních rostlin, aniž je to zdůvodněno vědeckými podklady.

Petici podepsalo 557 osob, z nichž 312 má doktorát a 210 jsou alespoň spolupracovníci akademických institucí. Mezi podepsanými je 140 profesorů tři ředitelé výzkumných institucí a 12 univerzitních rektorů. Petice byla předána poslancům zastupujícím Výbor pro zemědělství a lesnictví a Výbor pro životní prostředí. Navázali jsme spolupráci s jedním z hlavních organizátorů profesorem Teemu Teeri, který je vedoucí Biotechnologie rostlin a lesa na Helsinské univerzitě.

Třetí významný hlas zazněl z Indie. Tam probíhá ostrá diskuse o pěstování baklažánu rezistentního k hmyzím škůdcům - Bt lilku. Jelikož lilek je významnou potravou a hmyz způsobuje velké ztráty, ministr zemědělství doporučil jeho pěstování. To však blokoval ministr pro životní prostředí a, bohužel, se odvolával na postup EU a na nechvalně známý a již odmítnutý „statistický rozbor" Séraliniho. Proti tomuto kroku se zvedl ostrý protest vědců. Jejich významným představitelem je Nadace pro připravenost a vzdělání k biotechnologii (FBAE - The Foundation for Biotechnology Awareness and Education), která byla založena v lednu 2001. Organizuje konference, tiskové konference a semináře, účastní se mezinárodního dění v oboru a hlavně publikační činností šíří věcné informace o biotechnologii. To je nesmírně důležité, protože v Indii je aktivní demagogická propaganda Greenpeace a podobných organizací. Ty podobně jako Greenpeace dokumentovaly svou morální úroveň tažením proti zlaté rýži, která měla ochránit před oslepnutím případně i smrtí z avitaminosy A.

Také v tomto případě jsme s profesorem Kameswara Rao v dobrém styku a dostáváme od něj základní dokumenty.

Je naděje, že tento pohyb v Evropě i mimo ní se odrazí na činnosti evropských politiků. Jejich tažení proti transgenním plodinám není důsledkem jejich nevzdělanosti nebo středověké pověrčivosti, ale populismu, kterým se snaží vyhovět zmanipulované veřejnosti, aby si uchránili lukrativní místa ve funkcích.

Autor: Prof. Jaroslav Drobník


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn