Hlavní stranaTéma měsíceZákeřná „tichá“ forma žloutenky

Zákeřná „tichá“ forma žloutenky

Datum: 24.10.2008 

Česká republika má tisíc nakažených virem hepatitidy A. My jsme se na žloutenku podívali z pohledu nejnovějších výzkumů, které se zabývají především zákeřnější formou jakou je hepatitida B.

Někteří lidé, kteří byli v minulosti nakaženi hepatitidou B a byli zdánlivě vyléčeni, mají nadále „tichou" formu této zákeřné choroby a ani o tom nemusí mít tušení. Nová studie vědců z Rockefeller University přichází s překvapujícími závěry. Mírné abnormality ve výsledcích krevních testů, kterým obvykle nebývá přičítán velký význam, mohou znamenat výskyt tohoto smrtelného onemocnění jater.

Vyšetření u více než stovky pacientů, kteří zahajovali program léčení závislosti na opiátech, odhalilo nečekané informace. Vysoké procento z těch, kteří měli v minulosti hepatitidu B, jsou stále infikovaní její DNA, i když nemají aktivně se množící virus.

 

 

Obr. Virus hepatitidy B

 Autorka publikace Mary Jeanne Kreeková touto zprávou burcuje obecný zájem ve sporné otázce, zda léčit pacienty s asymptotickou potenciálně infekční chorobou. Spoluautorem studie je také Gavin Bart, který identifikoval a jako první informoval o „tiché" formě viru v roce 2002. Pacienti, kteří prodělali žloutenku typu B mívají dvě hlavní protilátky, molekuly vytvořené imunitním systémem, aby ubránily tělo proti aktivně se množícímu viru. Mary Jeanne Kreeková a Gavin Bart zjistili, že 40 procent pacientů mělo namísto dvou pouze jednu protilátku.

„Takový výsledek testu je mírně neobvyklý, ale kdybyste ho viděli, usoudili byste, že pacient prodělal v minulosti infekci a dále byste se tím nezabývali," řekl Gavin Bart. Ale spolu s Mary Kreekovou se do problematiky zabořili hlouběji. Ve spolupráci s Davidem Ho z Aaron Diamond AIDS Research Center vytvořili vysoce citlivý test na vyhledávání nízké úrovně DNA žloutenky typu B, která by nebyla dostupnými komerčními kity detekována.

Podle Gavina Barta protilátky vyléčeného pacienta neutralizují virovou DNA. Kreeková a Bart zjistili, že 60 procent pacientů s neobvyklými krevními testy byli pozitivní na DNA hepatitidy B. „To je obrovské procento," uvádí Kreeková a dodává: „Týká se to mnoha lidí, když se zamyslíte nad tím, kolik lidí je závislých na heroinu."

Výskyt DNA hepatitidy a současná absence aktivně se množícího viru znamená, že pacienti s touto diagnózou nejsou nemocní, ale mohli by být infekční. Ačkoli v případě, že pacient potřebuje imunosupresivní terapii při rakovině nebo má poruchu imunitního systému, jako například při AIDS, virus by se mohl případně dále množit a ovlivňovat pacientovo zdraví.

Kreeková a Bart dále zjistili, že 13 z 20 pacientů s „tichou" formou žloutenky typu B měli také chronickou hepatitidu C.

Zatímco někteří lékaři doporučují léčit tichou žloutenku okamžitě po jejím diagnostikování, jiní, ve snaze vyhnout se nepředvídatelným komplikacím a z důvodu snížení finančních nákladů na léčbu, se přiklánějí k léčení pouze v případě výskytu dalších imunitních onemocnění.

Vakcína proti hepatitidě B je naštěstí dostupná a může pomoci ochránit každého. „Doporučujeme každému, aby se nechal očkovat," uzavírá Kreeková.

Autor: Vlasta Stancová


46

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn