Datum: 28.4.2023
Britští biotechnologové vyvinuli postup, díky němuž je možné vyrobit z mycelia samoopravný nositelný materiál podobný kůži.
Mycelium je změť hyf, tedy houbových vláken, kterou vytvářejí některé typy hub. Dřívější výzkum ukázal, že mycelia mohou v půdě vytvářet mohutné struktury, z nichž je možné vyrobit materiál, jehož vlastnosti se podobají kůži (mycelium leather), jako je například hovězí useň.
Elise Elsacker z Newcastle University a její kolegové ale upozorňují, že výroba zmíněného materiálu z mycelia hub obvykle vedla k likvidaci chlamydospor, nepohlavních tlustostěnných spor, které mohou posloužit k regeneraci materiálu v případě poškození.
Badatelé analyzovali proces výroby materiálu z mycelia a navrhli změny, které zajistí přežití chlamydospor a tím umožní, aby se materiál mohl samovolně regenerovat.
Elsacker a spol. vypěstovali vlastní mycelium tím, že přidali živé chlamydospory do roztoku sacharidů, bílkovin a dalších živin. Po určité době vznikla na povrchu roztoku tlustá vrstva materiálu podobného kůži. Vědci tento materiál vyjmuli z roztoku a nechali uschnout. Po usušení materiál ošetřili s využitím různých teplot a chemických látek, čímž se z něj stala hmota podobná kůži, ale s živými chlamydosporami. Následné experimenty potvrdily, že takový materiál dokáže regenerovat své poškození, například při proděravění.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Tobi Kellner/Wikimedia Commons, CC BY-SA.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jak psát životopis - Užitečné informace o tom jak psát životopis a průvodnà dopis
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Plasty dovede rozkládat asi 20 procent bakteriĂ
NanoĹľiviny pro plodiny mohou snĂĹľit zátěž těžkĂ˝mi kovy a zvýšit Ăşrodu