Datum: 2.6.2023
Tým odborníků Catholic University of America ve Washingtonu, D.C. a Purdue University vyvinul postup, díky němuž lze využít známého fága T4 jako vektor pro úpravy lidského genomu.
Už dávno víme, že lidé trpí velkým množstvím genetických poruch, včetně cystické fibrózy, Downova syndromu, srpkovité anémie nebo hemofilie. Logika věci říká, že bychom takové mohli napravit editací příslušných mutací, pokud jsou známé. Jde o to, abychom měli vhodné nástroje, které by to dokázaly.
V dnešní době je jedním z nejslibnějších genetických editorů CRISPR. Badatelé vyvíjeli vektor pro tento editor, který by byl dostatečně univerzální a praktický pro zákroky na lidském genomu.
Tento vektor je založený na fágovi T4, což je bakteriální virus, který infikuji bakterii E. coli. Vědci si jej vybrali kvůli jeho dostatečné velikosti a také díky tomu, že je již dlouho prověřený v lidské medicíně. Editor CRISPR není úplně malý, ale do tohoto fága se vejde. Úpravy zahrnovaly mimo jiné i nový obal voru, který zajistí jeho snazší průnik skrz lipidovou biomembránu do buňky.
Badatelé zároveň vyvinuli upravený systém CRISPR, který dobře funguje při použití s fágem T4. Částice fága optimalizovali tak, aby pojmuly kromě xsamotného editoru CRISPR ještě řetězce DNA, proteiny, RNA i další velké molekuly.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Zhu et el. (2023), Nature Communications.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polární led
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Nový syntetický peptid zabíjí rezistentní bakterie
Transplantované editované kmenové buňky vyrábějí léky přímo v těle