Datum: 5.6.2024
Čínští badatelé vyvinuli novou verzi proteinových „nůžek“ editoru CRISPR. Funguje dobře a je natolik malý, že se vejde do terapeutického adenoviru AAV, který může dopravit editor do cílové buňky.
Hongjian Wang z Wu-chanské univerzity a jeho kolegové nedávno publikovali výsledky výzkumu v odborném open-access časopisu PLOS Biology.
V posledních letech jsme svědky exploze výzkumu a využití systémů s editorem CRISPR. Editor je ale nejprve nutné dostat na místo určení. Jednou z možností je naložit CRISPR do nepatogenního viru, který pak transportuje editor do buňky. Tam pak CRISPR podle potřeby přepíše DNA. Potíž je v tom, že se pro tyto účely obvykle používá adenovirus AAV, který je malý. Vejdou se do něj jen některé varianty CRISPR/Cas9, zatímco varianty kolem CRISPR/Cas12a jsou příliš velké.
Wang a jeho kolegové vystopovali relativně malou verzi editoru s proteinem Cas12a, nazvanou EbCas12a. V přírodě se vyskytuje u bakterií linie Erysipelotrichia. Poté vylepšili její sekvenci, čímž zvýšili účinnost výsledného editoru.
Nakonec vyzkoušeli nový editor CRISPRenEbCas12a na buněčné kultuře savčích buněk. Ukázalo se, že v této verzi je editor malý a zároveň funguje jako jiné editory z okruhu CRISPRCas12a, které jsou známé vysoce přesným editováním sekvence DNA.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Chen Peng, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologií v České republice
Viry by mohly pomoct se šlechtěním nových plodin
Jed štírka domácího je účinný proti nemocničním patogenům