Datum: 7.6.2021
Britští badatelé vzkřísili vzorky plísně, která je původcem fusariového vadnutí kávovníků (Coffee Wilt Disease), aby studovali evoluci této choroby a zjišťovali, jak s ní lépe bojovat.
Fusariové vadnutí kávovníků vyvolává plíseň, která od 20. let několikrát zdecimovala plantáže kávovníků. V současnosti napadá dva nejpopulárnější typy kávovníků pěstovaných v Africe, kterými jsou Arabica a Robusta.
Výzkum přinesl poznatky o tom, že původce nemoci zřejmě posílil svou schopnost infikovat kávovníky tak, že získal geny od blízce příbuzného druhu plísně rodu Fusarium, který napadá celou řadu plodin, včetně banánů.
Badatelé jsou přesvědčeni, že jejich výzkum pomůže farmářům omezit riziko objevení dalších devastujících variant. Doporučují například, aby farmáři nepěstovali kávovník společně s dalšími rizikovými plodinami, na nichž by se mohly vyskytovat příbuzné druhy plísně.
Výzkumný tým tvořili odborníci britských institucí Imperial College London, University of Oxford a neziskové organizace CABI. Dospěli rovněž k závěru, že studium historických vzorků chorob plodin, pokud jsou k dispozici, může poskytnout cenné informace o průběžné evoluci původců těchto nemocí a přispět k vývoj postupů, které by umožnily s těmito nemocemi bojovat.
Vědci v rámci výzkumu oživili zmrazené vzorky s fusariovým vadnutím kávovníků, které pocházely ze dvou významných vln této nemoci, ze dvacátých až padesátých let, a pak ze sklonku 20. století.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Nová technologie chrání plodiny testováním DNA patogenů v ovzduší
GM bakterie vyrábějí biokůži, která barví sama sebe