Datum: 27.3.2023
Badatelé americké Oregon State University vyvinuli senzor, který během 8 minut detekuje hormon kortizol v lidském potu. Tento hormon je přitom důležitým markerem řady onemocnění, včetně různých nádorů. Detektor je založený na umělém enzymu.
Enzymy jsou látky, které fungují jako katalyzátory biochemických reakcí. Jejich používání má ale svá omezení. Ve snaze tato omezení překonat Sanjida Yeasmin a její kolegové vytvořili stabilní a odolný umělý enzym, který je schopný s vysokou citlivostí a selektivitou detekovat kortizol, čili hormon produkovaný v nadledvinách.
Kortizol má v těle různé role. Podílí se na boji s infekcemi, udržuje krevní tlak, reguluje hladinu krevního cukru i metabolismus. Přezdívá se mu „stresový hormon,“ protože se uvolňuje v těle, když je člověk ve stresu.
Kortizol je dobrý nástroj pro krátkodobé zvládání stresu. Pokud ale v těle přetrvává vyšší hladina kortizolu po dlouhou dobu, může to mít pro tělo nepříjemné následky, včetně rozvoje úzkosti, deprese nebo chorob srdce.
Jak říká Yeasminová, u zdravých jedinců hladina kortizolu během dnes kolísá, nahoru a zase dolů. Obvykle je vyšší ráno a nižší v noci. To znamená, že pro jeho efektivní monitorování jsou nutná častá měření s rychlými výsledky. Ve svém senzoru s kolegy použili umělý enzym, v podobě polymeru, jehož struktura přesně pasuje na molekuly kortizolu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Yeasmin et al. (2023), ACS Applied Materials & Interfaces.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Proč netopýři přenášejí nebezpečnější viry?
Nový syntetický peptid zabíjí rezistentní bakterie