Datum: 12.6.2024
Tým odborníků Innovative Genomics Institute at the University of California, Berkeley (UCB) zesílil expresi genů u pěstované plodiny, konkrétně rýže, když zasáhl do její upstreamové regulační DNA.
Jiné výzkumné projekty využívají editor CRISPR/Cas9 obvykle k vyřazení nebo snížení exprese určitého genu. Nový projekt, který vedl Dhruv Patel-Tupper, představuje první případ, kdy byla editace použita k navýšení exprese genu a následné fotosyntetické aktivity.
Podle Patel-Tuppera nástroje jako editor CRISPR vylepšují naše možnosti pro vyladění exprese genů u pěstovaných plodin, namísto toho, abychom jim geny vypínali. Předešlý výzkum ukázal, že s editorem CRISPR je možné tlumit expresi genů, které se podílejí na významných trade-off mechanismech, jako je například trade-off mezi architekturou rostliny a velikostí jejích plodů.
Patel-Tupper je přesvědčen, že je to poprvé, kdy někdo použil tento přístup, aby posílil expresi genu a zvýšil navazující aktivitu. V tomto případě šlo o gen PSBS1 rýže, což vedlo ke zvýšení množství proteinu PsbS. Tím se zvýšila efektivita hospodaření s vodou při fotosyntéze a následně i výnos plodiny.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: RIPE Project.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
BakteriálnĂ DNA scavengery mohou bojovat proti šĂĹ™enĂ rezistencĂ
Nanočástice z rostlinnĂ©ho viru bojujĂ proti metastázujĂcĂm nádorĹŻm