Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíVčely a Bt-kukuřice

Včely a Bt-kukuřice

Datum: 12.12.2008 

Američtí a potom i evropští včelaři stojí před záhadou: již od listopadu 2006 začala hynout včelstva tak hromadně, že to nemohli vysvětlit obvyklými příčinami. Pojmenovali tuto kalamitu CCD - Colaps Colony Disorder. Šlo o vážnou záležitost, protože úbytek včel neznamená jen méně medu, ale méně opylovačů a tedy pokles úrody všech rostlin, které vyžadují opylení.

Jak už to bývá, novináři záhady milují a nelenili vymýšlet historky, které by nalákaly čtenáře jejich listu. Třeba letos 11. června ČTK a další media přinesla zprávu britského deníku The Independent. Zveřejnil překvapivou teorii vědců, kteří prohlašují, že záření z mobilních telefonů ovlivňuje navigační systém včel a ty pak netrefí zpět do svých úlů. Ihned se objevily další: Výzkum německých vědců prý už před časem potvrdil, že chování včel se mění v blízkosti elektrického vedení. Nyní studie Univerzity Koblenz-Landau zjistila, že se včely odmítají vrátit zpět do úlu, pokud je v jeho blízkosti umístěný mobilní telefon. Doktor Jochen Kuhn, který studii uskutečnil, uvádí, že to by mohlo naznačovat možnou příčinu CCD. I v USA se senzace uchytila: Doktor George Carlo, který pro americkou vládu a mobilní telefonní průmysl vypracoval rozsáhlou studii o možných rizicích mobilů, říká: "Jsem přesvědčený, že tato možnost je reálná."

Jenže „mobilní" perla neměla dlouhý život a tudíž se vynořila další: CCD je prý způsobován pylem Bt kukuřice. Psal o tom Der Spiegel, New York Times, American Farm magazíne. Dokonce i u nás se několik včelařů obrátilo na ministerstvo životního prostředí s tímto tvrzením.

Ohromnou radost z obvinění Bt kukuřice měly různé nátlakové skupiny potvrzujíce tím svou víru o škodlivosti genetických modifikací. V roce 2007 podala Greenpeace u brunšvického soudu žalobu s požadavkem okamžitě zakázat Bt kukuřici, neboť kriticky ohrožuje včely. „Aktivisté" si sice mohli všimnout, že v nedaleké Jeně již v roce 2001 až 2004 probíhal na univerzitě podrobný výzkum, který ukázal (http://www.gmo-safety.eu/en/safety_science/68.docu.html ), že ani za velmi tvrdých podmínek (6 týdnů podáván pyl z Bt kukuřice s vysokým obsahem toxinu) nedošlo k poškození. Navíc jim ušlo, že včely na kukuřici sbírají jen velmi zřídka (v nouzi). Možná si všimli, ale pro tuto parareligiozní organizaci jsou fakta bezcenná. Zato pro soud ne. Na základě posudku profesora Jenské univerzity Hans-Hinrich Kaatze soud žalobu odmítl.

Hypotézu o poškození včel pylem z Bt kukuřice také v roce 2003 zkoumali na Michiganské Státní Univerzitě. Podrobně testovali vliv pylu a ukázalo se (Journal of Apicultural Research 42(4): 77-81), že včelím larvám jde pyl z transgenní kukuřice k duhu jako jakýkoli jiný, úlu může naopak prospět. Pokud je napaden molem voskovým (Galleria mellonella), který ničí včelí dílo, pyl transgenní kukuřice tohoto škůdce zlikviduje. Výsledky nejsou překvapivé. Protein v Bt kukuřici je typu Cry1A(b), který je toxický pro lepidoptera, neboť byl do kukuřice zaveden proto, aby ji ochránil proti zavíječi kukuřičnému (Ostrinia nubilalis), který do tohoto řádu patří. Nepatří tam však včela (Hymenoptera), ale právě mol voskový. Na něj tedy jed působí.

Jelikož komisař Dimas chtěl transgenní kukuřici v Evropě zakázat a prezident Sarkozy ji ve Francii skutečně zakázal, musela se EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) opětovně riziky transgenní kukuřice zabývat. Vědecký panel došel k závěru, že rizika, včetně škodlivosti pro včely neexistují (The EFSA Journal (2008) 581, 16-27). Senzace o Bt kukuřici padla definitivně objevením se CCD ve Švýcarsku i v Řecku. Tam se totiž žádná transgenní kukuřice nepěstuje.

Kdo je tedy pachatel? Podezřelých je několik.

Pátrání v Nairobi vedlo k zajímavému zjištění. Afričtí a američtí vědci zjistili (Proc. Natl. Acad. Sci. USA 4th May 2007), že včelí poplachový feromon je atraktantem pro malého úlového brouka (Aethina tumida), ktarý byl zavlečen z Afriky do USA a Evropy. Jako svou potravu si do úlu přináší kvasinku Kodamaea ohmeri. Smůla je v tom, že tato kvasinka se živí pylem v úlu a produkuje stejný poplachový feromon. Včely potom úl zamořený poplachovým feromonem opustí. Africké včely si za dlouhou dobu vypěstovaly způsob, jak se s broukem vypořádat, ale americké ani evropské to nezvládnou.

Naproti tomu tým z Pennsylvánské univerzity a Columbia University považuje za příčinu Izraelský virus akutní paralýzy (IAPV) objevený v roce 2004 v Izraeli (Science, září 2007). Proti tomuto pachateli však svědčí nálezy v USA, kde v úlu je med, pyl, matka, larvy a mladé včely, avšak žádná mrtvá včela, což by odpovídalo spíše feromonové hypotéze.
Situaci u nás velmi realisticky popsala Zdenka Jelenová v Píseckém deníku (25.4.2007). Včelaři většinou na ohrožení pylem Bt kukuřice nevěří, bojí se hlavně šíření varroázy a moru plodu. Roztoči Varroa destructor vyhovují teplé zimy a proto se stává velmi nebezpečným.

Autor: Jaroslav Drobník

Zdroj: http://www.gmo-safety.eu/features/zoomimage.php?image=/data/imagescontent/aktuellmeldungen/587_bienen-varroa_zoom.jpg&width=398&height=500〈=en

Varroáza včel - roztoči na včelách
Zdroj: http://www.gmo-safety.eu/features/zoomimage.php?image=/data/imagescontent/aktuellmeldungen/597_varroa-milbe-auf-biene_zoom.jpg&width=500&height=356〈=en

 

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn