Datum: 14.6.2023
Výzkumný tým americké University of Central Florida vytvořil umělou kožní tkáň s lidskými buňkami, která slouží ke krmení komárů. Nová technologie by měla změnit výzkum krevsajícího hmyzu a přenášení závažných onemocnění.
Bradley Jay Willenberg a jeho kolegové v multidisciplinárním týmu použili 3D kapilární gelové biomateriály s lidskými buňkami. Z nich vznikla umělá „lidská“ tkáň, která následně napustili krví.
Experimenty potvrdily, že komáři do této umělé kůže opravdu štípají a sají tam krev. Badatelé doufají, že s tímto novým zařízením budou zkoumat sání komárů a také to, jak patogeny z komárů pronikají do lidských tkání a buněk. V současné době věda spoléhá na laboratorní zvířata a buněčné kultury na Petriho miskách, přičemž oba tyto přístupy trpí řadou známých nedostatků.
Umělou kůži lze rovněž používat více prakticky, pro chovy komárů k výzkumným účelům, což bývá problém.
Willenbergův tým se netají tím, že jejich výzkum byl inspirovaný značným dopadem onemocnění přenášených komáry. V jejich laboratoři dali dohromady poznatky z biomedicínského inženýrství, biomateriálů, tkáňového inženýrství, nanotechnologie a biologie vektorů infekcí. Výsledkem je nejen samotná umělá kůže pro komáry, ale celý soubor nových nástrojů pro výzkum komárů a jimi přenášených infekcí.
Willenberg je zároveň přesvědčen, že jejich nová technologie může najít uplatnění i pro další typy krevsajících přenašečů infekcí, jako jsou například klíšťata s celou řadou nepříjemných patogenů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Seavey et al. (2023), Insects.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Z pevnĂ©ho rybĂho odpadu je moĹľnĂ© vyrábÄ›t bioplyn
Proč netopýři přenášejà nebezpečnějšà viry?