Datum: 3.10.2022
Odborníci britské Newcastle University zkoumali možnost využití umělé inteligence ve výzkumu a vylepšování nejhojnějšího enzymu planety, kterým je enzym Rubisco u fotosyntetických organismů. Je nesmírně důležitý, ale zároveň trpí zásadními „konstrukčními“ problémy.
Rubisco, čili ribulóza-1,5-bisfosfát-karboxyláza/oxygenáza má na starost fixaci uhlíku v Calvinově cyklu fotosyntézy. Tím obstarává většinu uhlíku pro pozemské organismy, z něhož posléze vzniká organická hmota. Problém je, že zároveň katalyzuje oxidační reakci, která může podstatně snižovat výtěžek fotosyntézy. Co s tím?
Dřívější výzkum ukázal, že mezi variantami enzymu Rubisco u různých druhů rostlin existuje určitá variabilita, kterou je možné využít pro vylepšování fotosyntézy. Výkonnější Rubisco zařídí zvýšení příjmu oxidu uhličitého rostlinou.
Vedoucí výzkumu Wasim Iqbal a jeho kolegové vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže předpovědět funkčnost jednotlivých variant proteinu Rubisco. Pracuje přitom s překvapivě vysokou přesností. Badatelé doufají, že tento nový nástroj umožní vývoj supervýkonného enzymu Rubisco. Ten by pak bioinženýři mohli vložit do hlavních pěstovaných plodin, jako je například pšenice.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Pixabay/CC0 Public Domain.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
ZamÄ›stnánĂ nabĂdka - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
DetekÄŤnĂ systĂ©m SHERLOCK pomáhá proti orálnĂm bakteriĂm
Povahu štÄ›Ĺat je moĹľnĂ© vyÄŤĂst z methylomu jejich DNA