Datum: 20.5.2024
Za výrobu bioethanolu jsou zodpovědné kvasinky. Problém je v tom, že ethanol je pro kvasinky odpadním produktem, který jim, obzvláště ve velkém množství, zhoršuje jejich životní prostředí. To pak omezuje jejich růst a s tím i výrobu bioethanolu.
Vědci se snaží vyladit výrobu bioethanolu tak, aby byla pro kvasinky co nejlépe zvládnutelná. Mimo jiné pátrají po látkách, které by kvasinkám pomohly snášet nepříznivé účinky ethanolu. Až doposud jich ale bylo objeveno jen málo.
Výzkumný tým japonské Osaka Metropolitan University, který vedl Ken-ichi Fujita, zjistil, že by takovou látkou mohly být třísloviny z plodů kaki, jejichž zdrojem je tomel japonský (Diospyros kaki). V experimentech ověřili, že kvasinky vybraného kmene Saccharomyces cerevisiae s podporou těchto tříslovin rostou za přítomnosti ethanolu lépe.
Jak potvrzuje Fujita, kultury těchto kvasinek v médiu s alkoholem a tříslovinami z plodů kaki mají v průměru 8,9krát více buněk oproti kvasinkám v médiu, v němž je pouze ethanol.
Badatelé zkoumali tyto třísloviny také kvůli tomu, že jsou známé svými antioxidačními účinky. Podle Fajity sice nezabrání poškozování buněčné membrány kvasinek ethanolem, ale omezují oxidativní stres kvasinek, který u nich ethanol vyvolává.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Osaka Metropolitan University.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Plant Biotechnology - plant biotechnology
GM bakterie vyrábějí biokůži, která barví sama sebe
Chimérické nanomicely jsou slibné proti pevným nádorům