Datum: 3.11.2023
Letos v létě byly objeveny programovatelné a RNA naváděné endonukleázy Fanzory. Jsou to „genetické nůžky,“ co stříhají DNA. Nacházejí se u mnohých eukaryot a představují ohromnou příležitost pro biotechnologie, vývoj léků i pokročilou medicínu.
Odborníci McGovern Institute for Brain Research na Massachusetts Institute of Technology (MIT) nedávno odhalili více než 3 600 doposud neznámých Fanzorů. Jde o enzymové komplexy, které mohou být naprogramovány tak, aby editovaly DNA, podobně jako genetický editor CRISPR.
Je to ohromující pokrok vpřed. Systém CRISPR jsme našli u bakterií, kde představuje jednu z linií obrany proti virům. Fanzory jsou enzymy rozmanitých eukaryotních organismů.
Bakteriální buňky jsou mnohem jednodušší než naše a jsou od nás velice evolučně vzdálené. Přesto je editor CRISPR úžasně účinný v editaci DNA a je považován za jeden z největších objevů molekulární biologie i moderní medicíny.
Fanzory můžeme využít podobně jako CRISPR. A jejich potenciál je snad ještě větší. Tyhle genetické nůžky jsou totiž dělané na eukaryotní buňky, na rozdíl od CRISPRu. Jak říká Jonathan Gootenberg z McGovernova institutu, dlouho jsme pátrali po genetických nástrojích u prokaryot. Teď je čas pohrát si s eukaryoty.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Cymothoa exigua, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - NabĂdky práce pro studenty
Jak psát životopis - Užitečné informace o tom jak psát životopis a průvodnà dopis
Biorafinace zaĹ™ĂdĂ, aby byla tráva stravitelná pro prasata, kuĹ™ata a ryby
Vylepšené enzymy pomohou rostlinám s adaptacà na vyššà teploty