Datum: 11.11.2022
Badatelé australské University of Adelaide zveřejnili první výsledky výzkumu možné účinnosti revoluční metody omezování populací genovým tahem (gene drive) u invazních myší.
Tým prokázal, že technologie přizpůsobená pro savce, kterou označují jako t-CRISPR, funguje u laboratorních myší. Pomocí experimentů a sofistikovaných počítačových simulací zjistili, že zhruba 250 vhodným způsobem geneticky upravených myší by během 20 let zlikvidovalo ostrovní populace 200 tisíc myší.
Jak říká vedoucí výzkumu Paul Thomas, je to poprvé, kdy se genetický nástroj nabízí jako vhodný k .potlačení populací invazních myší, prostřednictvím šíření neplodnost myších samic
Metoda t-CRISPR podle něj využívá pokročilou technologii editace DNA k přepisování genu ovládajícího plodnost samic. Jakmile se taková úprava rozšíří v celé populace, vede to k jejímu zhroucení. Badatelé rovněž vytvářejí nové verze technologie t-CRISPR, které cílí na specifické populace nežádoucího druhu a zároveň by měly bránit nechtěnému šíření potenciálně likvidačního genového tahu.
První autor publikace, doktorand Luke Gierus, uvádí, že t-CRISPR představuje první genetický nástroj pro biologickou kontrolu invazivních savců. Až doposud technologie genového tahu mířila na hmyz, především na malarické komáry, kteří jsou zodpovědní za šíření stále velmi smrtící infekce teplých oblastí celého světa.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Gierus et al. (2022), PNAS.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Genetičtí inženýři vylepšují CRISPRem mochyni Physalis grisea
Cetch-Pure je první nebuněčný systém, který funkčně spojuje genetiku a metabolismus