Datum: 14.1.2022
Indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSC) je možné vyrobit prakticky z jakékoliv buňky v těle pacienta. Proto jsou velmi slibné pro rozmanité pokročilé typy léčby. Zásadní problém je v tom, že přeprogramování buněk při jejich výrobě není stoprocentně účinné.
Ne všechny vytvořené buňky jsou požadované iPSC, některé jsou hotové jen z části, čímž vznikne nežádoucí směs buněk různého typu.
Tým badatelů japonské Kyoto University ve snaze řešit zmíněný problém vyvinul novou technologii syntetické RNA, která zahrnuje genové spínače. Tyto spínače ovládají specifické geny, jejichž aktivita zabije buňky, které nemají ve směsi co dělat. Žádoucí iPSC nechají na pokoji. Tímto způsobem lze rychle a účinně třídit přeprogramované buňky.
Jak uvádí Yoshihiko Fujita z týmu autorů studie, standardní metody purifikace buněk zahrnují buď třídění pomocí fluorescence anebo magnetického pole. Jsou k tomu ale nezbytné protilátky, kvůli kterým jsou tyto postupy nákladné. Rovněž dochází k poškození velkého množství vytvořených buněk.
Tým Kyoto University proto jako alternativu vyvinul syntetickou RNA, která vytváří struktury, jimž badatelé říkají „RNA spínače“. Na rozdíl od protilátek, které reagují s proteiny na povrchu buněk, nové RNA spínače se navazují na molekuly miRNA, které jsou exprimovány v buňkách.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
https://phys.org/news/2022-01-synthetic-gene-circuits-stem-cell.html
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Nová biovýpočetní metoda používá enzymy jako katalyzátory
Sloučenina z hortenzie omezuje rozvoj Alzheimerovy choroby