Datum: 8.2.2023
Kvalitní vzduch v obytných prostorech je zásadní pro spokojené a zdravé bydlení. Znečištěný vzduch může ohrozit nejen zdraví, ale i pracovní výkony. Odborníci finské University of Turku vyvinuli novou metodu pro měření kvality ovzduší ve vnitřních prostorech, která využívá speciální světélkující háďátka.
Mikrobiální nebo chemické kontaminanty v ovzduší mohou být toxické či dráždivé a mohou u zasažených osob vyvolávat alergické reakce, astma i jiná onemocnění. V současné době přitom schází obecně přijímaná metoda pro monitoring rizik v ovzduší ve vnitřních prostorech.
V rámci projektu biologů zmíněné University of Turku vznikla nová metoda pro diagnostiku ovzduší ve vnitřních prostorech. Využívá transgenní kmeny háďátek Caenorhabditis elegans. Tato háďátka produkují známý fluoreskující protein GFP (Green fluorescent protein), když se setkají s nějakou nebezpečnou biologickou či chemickou látkou. Intenzitu světélkování lze snadno měřit spektrometrem.
Jak uvedla vedoucí projektu Päivi Koskinen, podobná háďátka byla již dříve využita k monitorování biologických účinků těžkých kovů a dalších faktorů v prostředí. S kolegy proto použili háďátka i pro monitorování kvality ovzduší ve vnitřních prostorách.
Když Koskinenové tým vystavil tato háďátka vzorkům hub z budov poškozených vlhkostí, háďátka přesně podle předpokladů výrazně světélkovala.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Paavanen-Huhtala et al. (2023), Pathogens.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
TĹ™Ăsloviny z plodĹŻ kaki pomohou vĂ˝robÄ› bioethanolu kvasinkami
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácenà v mozku