Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologií“Super banány“ by mohly být na trhu do roku 2020

“Super banány“ by mohly být na trhu do roku 2020

Datum: 5.1.2015 

Východoafrické škrobnaté banány (plantainy) (Musa × paradisiaca), které se po nakrájení vaří v páře, jsou hlavní potravinou mnoha východoafrických národů. Mají však nízký obsah některých mikroživin především provitamínu Aželeza.

Vitamín A se normálně nachází v sýrech, vejcích a jogurtech. Nedostatek tohoto vitamínu je častý v chudších zemích, kde je přístup k těmto potravinám omezený.

Následky nedostatku vitamínu A jsou tragické. Každý rok umírá na celém světě 650 až 700 000 dětí v důsledku nedostatku provitamínu A. Nejméně dalších 300 000 oslepne. Existují velmi dobré důkazy o tom, že nedostatek vitamínu A vede k oslabení imunitního systému a může mít dokonce vliv na vývoj mozku. Chudší země mají rovněž vyšší výskyt nemoci, která může odvádět rezervy vitamínu A z těla. Nedostatek vitamínu A může způsobovat vyšší náchylnost lidí k jiným nemocem.

V roce 2005 začal projekt, jehož cílem je vytvořit výživnější banány, a v současnosti je tento projekt v plném proudu. Vědci z Queensland University of Technology (QUT) v Brisbane v Austrálii v něm vytvářejí “super banány“ které pomohou vyřešit důsledky nedostatku vitaminu A. Cílem projektu je zvýšit hladinu provitamínu A minimálně na 20 mikrogramů na gram sušiny (tj. přibližně 10ti násobek vitamínu A tradičních banánů), aby se významně zlepšil zdravotní stav konzumentů banánů v Africe. Projekt QUT vede profesor James Dale a je podpořen 10 milióny amerických dolarů z Nadace Billa a Melindy Gatesové. Jedná se o tzv. biofortifikaci, která zlepšuje nutriční hodnoty plodin selekcí nebo genetickým inženýrstvím.

Beta karoten se přirozeně vyskytuje v banánech jako v mnoha jiných druzích ovoce a zeleniny, např. mrkvi. Není je těžké je mezi ostatními rozpoznat, protože tento provitamín propůjčuje typickou zářivě oranžovou barvu.

Jako všechno ostatní, co probíhá v živých organismech, existují v rostlinách geny, které řídí syntézu beta karotenu. Vědci nakonec našli hledané geny v planých banánovnících na Papui New Guinei, kde mají banány tak vysoký obsah beta karotenu, že jsou skutečně zářivě oranžové, ale rovněž nepoživatelné. Vědci na QUT tyto geny izolovali a vnesli je do východoafrických banánů na vaření, a tak vnesený gen není pro čeleď banánovníků nový. S pomocí genetického inženýrství navíc zvýšili expresi tohoto genu a dostali banánovník, který produkuje stovky gramů beta karotenu s cílem bojovat s nedostatkem vitamínu A. “Super banány“ vypadají na první pohled přesně tak jako jiné banány, ale dužnina pod slupkou je spíše oranžová než krémová jako u banánů, které používáme. Přesněji řečeno čím vyšší je obsah provitamínu A, tím je dužnina banánů oranžovější.

Stovky různých transformantů prošly polními pokusy na severu státu Queensland, kde byly hodnoceny různé znaky, aby se zjistilo, jak tam nové banánovníky fungují. Počáteční laboratorní testy byly provedeny na QUT v Brisbane. Nyní byly nejvýkonnější klony vzaty do Ugandy, kde s nimi byly založeny polní pokusy.

Banány obohacené o provitamín A budou brzy testovány na dobrovolnících v USA. Pokusy na lidech jsou významným milníkem v tomto projektu. Tyto pokusy budou trvat šest týdnů a konečné výsledky budou známy do konce tohoto roku. Banány budou sklízeny z polních pokusů QUT v Innisfailu v severním Queenslandu a budou transportovány do USA. Předchozí pokusy v USA využívající mongolské pískomily se ukázaly jako úspěšné.

Stejný postup byl použit před více než deseti lety při tvorbě zlaté rýže. V tomto případě vědci ze Swiss Federal Institute of Technology a Univerzity ve Freiburgu modifikovali rýži, aby produkovala beta karoten v endospermu obilky (část, kterou jíme). Výsledkem byla oranžová odrůda rýže, která měla zvýšenou hladinou vitamínu A. Rýže je základní potravinou chudých v Asii, právě tak jako banány v tropech.

Profesor Dale v současnosti pracuje na mnoha dalších projektech v Austrálii i mimo ni, aby nakonec spojil dohromady rezistenci k suchu, škůdcům a patogenům, vyšší výnos a banány bohaté na beta karoten v tzv. “super banánech 2,0“. Pokud tyto banány v sobě zkombinují zájem farmáře o vysoký výnos s nutričními potřebami, mohly by být hodny svého jména a pomáhat chránit lidské zdraví a životy.

Autor: Dr. Ing. Jaroslav Salava, VÚRV, v.v.i.


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


Použitá literatura

O'Callaghan J. (2014): 'Super bananas' could be on sale by 2020: Fruit laced with vitamin A begins human trials to tackle deficiency in Africa.http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2660138/Super-bananas-sale-2020-Fruit-laced-vitamin-A-begins-humans-trials-tackle-deficiency-Africa.html

Huizen J. (2014): "Super bananas" enter U.S. market trials. http://www.scientificamerican.com/article/super-bananas-enter-u-s-market-trials/

Magdaleno A. (2014): Genetically engineered 'super bananas' begin human trials. http://mashable.com/2014/06/18/super-bananas-human-trials/


68

Komentáře / diskuse

JiMi: A co pestrejsi strava (05.01.15 01:32)

Pokud bych nejedl cele dny nic jineho nez banany , uvital bych, kdyby mi misto seminek oranzovych bananu privezli seminka pro tropy vhodne mrkve...
:) (reagovat)

HlTo: Re: A co pestrejsi strava (05.01.15 07:12)

No jo, když oni asi budou tak blbí v tý Africe a jižní Asii, že se cpou jen fastfoodem a proto jim nezbývají peníze na zeleninu. Jo počkat...
To je ten problém, že vyspěstovat mrkev něco stojí, neroste všude a navíc se z ní zase tak moc nenajíte. Zkuste si koupit za 50 Kč rýži, kukuřici nebo třeba oves, který je u nás rozšířenější a mrkev a listový salát. Schválně z čeho se najíte více? A pokud nemáte peněz nazbyt, tak si setsakra rozmyslíte, jestli si dopřejete ten luxus mrkve nebo radši přežijete na rýži/kukuřici/banánech (protože v těchto oblastech slouží banány jako hlavní složka potravy).
A to, že se banány nerozmnožují sexuálně už bylo zmíněno, čímž odpadá častý argument s ekologickou katastrofou v podobě nezadržitelně se šířícího GMO, ničícího vše, co mu přijde do cesty... (reagovat)

J. Salava: Re: A co pestrejsi strava? (05.01.15 02:02)

Kdyby tam pěstovali něco jiného anebo na to měli peníze, tak to není špatná myšlenka. Kulturní banány se nemnoží semeny, ale vegetativně. (reagovat)


Váš komentář: 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

 • CEBIO
 • BC AV CR
 • Budvar
 • CAVD
 • CZBA
 • Eco Tend
 • Envisan Gem
 • Gentrend
 • JAIP
 • Jihočeská univerzita
 • Madeta
 • Forestina
 • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn