Datum: 5.1.2015
Východoafrické škrobnaté banány (plantainy) (Musa × paradisiaca), které se po nakrájení vaří v páře, jsou hlavní potravinou mnoha východoafrických národů. Mají však nízký obsah některých mikroživin především provitamínu A a železa.
Vitamín A se normálně nachází v sýrech, vejcích a jogurtech. Nedostatek tohoto vitamínu je častý v chudších zemích, kde je přístup k těmto potravinám omezený.
Následky nedostatku vitamínu A jsou tragické. Každý rok umírá na celém světě 650 až 700 000 dětí v důsledku nedostatku provitamínu A. Nejméně dalších 300 000 oslepne. Existují velmi dobré důkazy o tom, že nedostatek vitamínu A vede k oslabení imunitního systému a může mít dokonce vliv na vývoj mozku. Chudší země mají rovněž vyšší výskyt nemoci, která může odvádět rezervy vitamínu A z těla. Nedostatek vitamínu A může způsobovat vyšší náchylnost lidí k jiným nemocem.
Beta karoten se přirozeně vyskytuje v banánech jako v mnoha jiných druzích ovoce a zeleniny, např. mrkvi. Není je těžké je mezi ostatními rozpoznat, protože tento provitamín propůjčuje typickou zářivě oranžovou barvu.
Jako všechno ostatní, co probíhá v živých organismech, existují v rostlinách geny, které řídí syntézu beta karotenu. Vědci nakonec našli hledané geny v planých banánovnících na Papui New Guinei, kde mají banány tak vysoký obsah beta karotenu, že jsou skutečně zářivě oranžové, ale rovněž nepoživatelné. Vědci na QUT tyto geny izolovali a vnesli je do východoafrických banánů na vaření, a tak vnesený gen není pro čeleď banánovníků nový. S pomocí genetického inženýrství navíc zvýšili expresi tohoto genu a dostali banánovník, který produkuje stovky gramů beta karotenu s cílem bojovat s nedostatkem vitamínu A. “Super banány“ vypadají na první pohled přesně tak jako jiné banány, ale dužnina pod slupkou je spíše oranžová než krémová jako u banánů, které používáme. Přesněji řečeno čím vyšší je obsah provitamínu A, tím je dužnina banánů oranžovější.
Stovky různých transformantů prošly polními pokusy na severu státu Queensland, kde byly hodnoceny různé znaky, aby se zjistilo, jak tam nové banánovníky fungují. Počáteční laboratorní testy byly provedeny na QUT v Brisbane. Nyní byly nejvýkonnější klony vzaty do Ugandy, kde s nimi byly založeny polní pokusy.
Banány obohacené o provitamín A budou brzy testovány na dobrovolnících v USA. Pokusy na lidech jsou významným milníkem v tomto projektu. Tyto pokusy budou trvat šest týdnů a konečné výsledky budou známy do konce tohoto roku. Banány budou sklízeny z polních pokusů QUT v Innisfailu v severním Queenslandu a budou transportovány do USA. Předchozí pokusy v USA využívající mongolské pískomily se ukázaly jako úspěšné.
Stejný postup byl použit před více než deseti lety při tvorbě zlaté rýže. V tomto případě vědci ze Swiss Federal Institute of Technology a Univerzity ve Freiburgu modifikovali rýži, aby produkovala beta karoten v endospermu obilky (část, kterou jíme). Výsledkem byla oranžová odrůda rýže, která měla zvýšenou hladinou vitamínu A. Rýže je základní potravinou chudých v Asii, právě tak jako banány v tropech.
Profesor Dale v současnosti pracuje na mnoha dalších projektech v Austrálii i mimo ni, aby nakonec spojil dohromady rezistenci k suchu, škůdcům a patogenům, vyšší výnos a banány bohaté na beta karoten v tzv. “super banánech 2,0“. Pokud tyto banány v sobě zkombinují zájem farmáře o vysoký výnos s nutričními potřebami, mohly by být hodny svého jména a pomáhat chránit lidské zdraví a životy.
Autor: Dr. Ing. Jaroslav Salava, VÚRV, v.v.i.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Použitá literatura
O'Callaghan J. (2014): 'Super bananas' could be on sale by 2020: Fruit laced with vitamin A begins human trials to tackle deficiency in Africa.http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2660138/Super-bananas-sale-2020-Fruit-laced-vitamin-A-begins-humans-trials-tackle-deficiency-Africa.html
Huizen J. (2014): "Super bananas" enter U.S. market trials. http://www.scientificamerican.com/article/super-bananas-enter-u-s-market-trials/
Magdaleno A. (2014): Genetically engineered 'super bananas' begin human trials. http://mashable.com/2014/06/18/super-bananas-human-trials/
JiMi: A co pestrejsi strava (05.01.15 01:32)
Pokud bych nejedl cele dny nic jineho nez banany , uvital bych, kdyby mi misto seminek oranzovych bananu privezli seminka pro tropy vhodne mrkve...
:) (reagovat)
HlTo: Re: A co pestrejsi strava (05.01.15 07:12)
No jo, když oni asi budou tak blbí v tý Africe a jižní Asii, že se cpou jen fastfoodem a proto jim nezbývají peníze na zeleninu. Jo počkat...
To je ten problém, že vyspěstovat mrkev něco stojí, neroste všude a navíc se z ní zase tak moc nenajíte. Zkuste si koupit za 50 Kč rýži, kukuřici nebo třeba oves, který je u nás rozšířenější a mrkev a listový salát. Schválně z čeho se najíte více? A pokud nemáte peněz nazbyt, tak si setsakra rozmyslíte, jestli si dopřejete ten luxus mrkve nebo radši přežijete na rýži/kukuřici/banánech (protože v těchto oblastech slouží banány jako hlavní složka potravy).
A to, že se banány nerozmnožují sexuálně už bylo zmíněno, čímž odpadá častý argument s ekologickou katastrofou v podobě nezadržitelně se šířícího GMO, ničícího vše, co mu přijde do cesty... (reagovat)
J. Salava: Re: A co pestrejsi strava? (05.01.15 02:02)
Kdyby tam pěstovali něco jiného anebo na to měli peníze, tak to není špatná myšlenka. Kulturní banány se nemnoží semeny, ale vegetativně. (reagovat)
Váš komentář:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejší pracovní poměr
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
TruHuX: Vědci vytvořili myši s plně lidským imunitním systémem
Molekula stimulující obnovu telomer potlačuje projevy stárnutí u myší