Datum: 3.5.2024
Masivní jedovatá stonoha tropická (Scolopendra subspinipes mutilans) je sice hrozivá, ale zároveň může poskytnout cenné látky medicíně, například pro léčbu ledvin.
Čínský výzkumný tým zjistil, že stonoha, která se již dlouho využívá v čínské tradiční medicíně, obsahuje alkaloidy, které při testech v buněčné kultuře potlačují záněty a renální fibrózu, což jsou procesy přispívající k onemocnění ledvin.
V tradiční čínské medicíně se využívá neuvěřitelných 1 500 druhů živočichů. Ve skutečnosti jsou ale látky, které tito živočichové obsahují a využívají během svého života, jen málo známé.
Mezi těmi pár látkami, které vědci doposud prostudovali, byly přitom objeveny medicínsky zajímavé sloučeniny, které se mohou stát základem pro vývoj účinných léčiv.
Yong-Xian Cheng a jeho spolupracovníci prozkoumali sekundární metabolity stonohy tropické. V čínské medicíně se používá tisíce let, například pro léčbu epilepsie, tuberkulózy, popálenin nebo kardiovaskulárních chorob.
Experimenty v buněčné kultuře ukázaly, že některé z alkaloidů stonohy mají protizánětlivé účinky a některé potlačují procesy renální fibrózy, která představuje patologický růst pojivové tkáně v ledvinách během jejich chronických onemocnění a těsně souvisí s dlouhodobými záněty.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, Yasunori Koide, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Vylepšený CRISPR zařídí vložení velkých genů do genomu rostlin
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácení v mozku