Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíSklo se stříbrem ničí bakterie

Sklo se stříbrem ničí bakterie

Datum: 17.11.2008 

Společnost AGC Flat Glass Europe uvedla na trh speciální sklo, které díky obsahu stříbra likviduje bakterie a plísně. Na letošním veletrhu Medical Fair ho představila návštěvníkům brněnského výstaviště. Sklo je jako stavební materiál vhodné zvláště pro nemocnice. Ty se potýkají s odolnými kmeny nebezpečných mikroorganismů, na které běžné léky nepůsobí.

Takzvané nozokomiální infekce jsou nemoci, kterými se pacienti nakazí v nemocničním prostředí. V Evropě na ně každoročně zemře padesát tisíc lidí. Tedy o pětinu více, než při autonehodách. Odolné a nebezpečné mikroorganismy přitom nemocnice zamořují stále víc. Jedním ze způsobů boje s nimi je vývoj nových materiálů, které bakterie a plísně ničí. Takové vlastnosti má například sklo s ionty stříbra od firmy AGC Flat Glass Europe.

"Stav nemocničních infekcí je neradostný, stále se je nedaří účinně odstranit. Nejzávažnější jsou pro nás infekce způsobené nejodolnějšími kmeny bakterií. Příliš jich neubývá. A například počty enterobakterií se stále zvyšují. Mnohé z těchto kmenů mají sklon k tvorbě odolných biofilmů na nejrůznějších površích. Materiály s antibakteriální úpravou včetně skla potaženého ionty by nám velmi pomohly," popsal problémy nemocnic Ondřej Zahradníček z Mikrobiologického ústavu Fakultní nemocnice U svaté Anny.

To potvrzuje i epidemiolog z nemocnice Brugmann v Bruselu Jean Vanderpase. „Bude nutné přejít k používání daleko přísnějších hygienických parametrů budov a jejich vybavení. Musíme uvědomit, že je potřeba použít materiály, které omezují rozvoj bakterií v prostředí," řekl Vanderpas.

Společnosti AGC Flat Glass Europe uvedla na trh přesně takový výrobek. Letos ho představila na veletrhu Medical Fair Brno. Podstata účinku skla je velmi prostá. Spočívá ve známém antimikrobiálním působení stříbra. Vnější vrstvy skla obsahují rozptýlené stříbrné ionty, které reagují s mikroorganismy, brání jejich metabolismu a narušují dělení buněk. Ničí tak nejen bakterie, ale i velmi odolné plísně. Antibakteriální účinky nového druhu skla otestovaly nezávislé univerzitní laboratoře a prokázaly, že splňují evropské a japonské normy. Odolnost vůči mikrobům je trvalá. Sklo nejlépe účinkuje v teplém a vlhkém prostředí, které růstu bakterií a plísní zvlášť svědčí. Výzkumníci se při laboratorních zkouškách zaměřili na nejvýznamnější původce nemocničních infekcí. Pro své pokusy si vybrali zlatého stafylokoka, Escherichia coli a pseudomonády. Z plísní potom kvasinky a aspergilly. Po 24 hodinách zjistili 99,9% úbytek všech mikrobů.

Firma vyvinula celou škálu skel vhodných pro použití v místech se specifickými hygienickými nároky. Antibakteriální sklo bude možné využít při běžném zasklení, při výrobě zrcadel nebo interiérových příček. Ideální je do vlhkého prostředí - do bazénů, lázní a koupelen. Využití najde i v čekárnách zdravotnických zařízení, kde se denně vystřídají desítky pacientů s nejrůznějšími zdravotními problémy. Skleněné obklady s příměsí stříbra se uplatní v nemocnicích, na onkologických a popáleninových odděleních, ve sterilizačních místnostech a porodních sálech. Výhodou je i to, že sklo je velmi odolné vůči čistícím a brusným přípravkům. „Jsme nadšeni praktickým použitím skla a očekáváme značnou poptávku po tomto výrobku ze všech sektorů, kde je hygiena na prvním místě. Je to další příklad toho, jak naše výrobky mohou pomoci zlepšit kvalitu života milionům lidí," vyzdvihl přínos produktu prezident a generální ředitel AGC Flat Glass Europe Jean-François Heris.

 


 

Autor: Ana Průchová



68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn