Datum: 23.12.2022
Většině z nás přijde normální si nepůjčovat lžíce nebo vidličky, které se přitom neustále myjí. V případě rtěnky nebo třeba balzámu na rty, které se zaručeně neumývají, je to už ale mnohem méně striktní a mnozí si je půjčují. Proto výzkumný tým Universidad Católica de Valencia San Vicente Mártir přichází s antimikrobiální rtěnkou, která obsahuje látky z brusinek.
Proč ne prostě rtěnku s antibiotiky? Problém je s rozvojem rezistencí a ještě větší s tím, že antibiotika neúčinkují na viry. Další věc je, že antibiotika přinášejí řadu nepříjemných vedlejších účinků.
Kvůli tomu dostaly šanci brusinky. Obsahují spoustu zajímavých látek, například polyfenoly, které inhibují aktivitu virů, bakterií i hub. Omezují schopnost mikrobů se reprodukovat, což obvykle vede k postupnému zániku jejich populací. Zároveň ale mikroby nezabíjejí, což zpomaluje rozvoj rezistence vůči těmto látkám.
Ángel Serrano-Aroca a jeho kolegové při výrobě experimentální antimikrobiální rtěnky použili rtěnkovou bázi a extrakt z brusinek. Báze přitom obsahuje řadu látek příznivých pro pokožku, včetně bambuckého másla, vitamínu E, provitamínu B5, babasového oleje a avokádového oleje.
Výslednou rtěnku následně otestovali v kulturách virů, bakterií a kvasinek Candida albicans. Mezi viry byl i stále populární SARS-CoV-2, mezi bakteriemi zase rezistentní Staphylococcus aureus a Escherichia coli. V testech vyšlo najevo, že kontakt se rtěnkou okamžitě zničil všechny viry. Pokud jde o bakterie a kvasinky, ty byly vyřazeny asi po 5 hodinách.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Tunón-Molina (2022), ACS Applied Materials & Interfaces.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Informace z vědy, výzkumu českých biotechnologií
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Nanočástice navržené umělou inteligencí dopraví mRNA do buněk nádoru
Nově objevený živočišný genetický editor by mohl editovat lidský genom