Datum: 13.12.2023
Odborníci Institute of Process Engineering (IPE) z Chinese Academy of Sciences navrhli nový typ aplikace vakcíny s využitím nano-mikro kompozitu.
V rámci tohoto nového konceptu vyvinuli platformu pro vakcíny, která je založená na jednorázovém vdechnutí suchého prášku. Platforma využívá důmyslný nano-mikro kompozit s komplikovanou strukturou. Experimenty na zvířecích modelech potvrdily, že vakcína efektivně blokuje respirační virové infekce a jejich přenos mezi hostiteli. Podobné vakcíny se objevovaly již dříve, ale narážely na řadu obtíží při aplikaci.
Platforma kombinuje biologicky rozložitelné mikrosféry s proteinovými nanočásticemi. Povrch těchto nanočástic může současně nést různé antigeny, což zajistí širokospektrální imunitní odpověď a rozšíří ochranu, kterou taková vakcína nabízí. Použití takové platformy rovněž nabízí možnost rychlého a spolehlivého vývoje nových vakcín proti respiračním virům.
Výhodou vakcíny v podobě inhalovaného prášku s unikátní nano-mikro kompozitovou strukturou je, že zajišťuje efektivní imunitní odpověď v plicích. Jakmile dojde k uvolnění nanočástic s antigeny, jsou dostupné pro antigen-prezentující buňky imunitního systému očkovaného.
Bonus nového typu vakcíny spočívá v tom, že suchý prášek je oproti klasickým vakcínám mnohem, téměř nesrovnatelně méně náročný na skladování, transport a aplikaci. To by mělo zásadně přispět k očkovacímu úsilí, především v chudých či nedostupných oblastech.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: IPE, CAS.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Syntetické nanokomplexy s RNA systémově vypínají geny v plodinách
Proteinové nanodrátky z bakterií mohou přispět zelené elektronice