Datum: 9.11.2022
Dva lidští pacienti se vůbec poprvé stali příjemci transfuze s krevními buňkami, které byly napěstovány v laboratoři z kmenových buněk. V tuto chvíli probíhá klinický test RESTORE, jehož jsou součástí, který by měl ověřit bezpečnost a spolehlivost celého postupu. Pokud uspěje, mohla by z toho být revoluce v krevních transfuzích.
Darování krve zachraňuje životy, například lidem se srpkovitou anémií. Poptávka ale výrazně převyšuje nabídku. Kritický problém představují krevní skupiny, kvůli nimž pacienti nemusejí dostat potřebnou krev a jiná krav současně přichází nazmar.
Atraktivní alternativou by mohla být laboratorní produkce červených krvinek ve velkém měřítku, u nichž by bylo možné nastavit krevní skupinu. Odborníci se o takovou výrobu pokoušejí již dlouhá desetiletí. Teď se konečně dostavil zásadní pokrok, v podobě historicky první transfuze laboratorně napěstovaných červených krvinek u lidských pacientů.
Postup začíná darováním krve od dárce. V tomto případě ale nejde o červené krvinky, nýbrž o krevní kmenové buňky. Tyto buňky jsou následně izolovány a umístěny v živném roztoku na 18 až 21 dní. Tam se dělí a vyvíjejí do zralých krevních buněk, které jsou vyčištěny, uskladněny a připraveny k transfuzi.
Zmíněný klinický test RESTORE je navržený tak, aby ověřil bezpečnost transfuzí s těmito napěstovanými krevními buňkami, a také jejich životaschopnost. Červené krvinky mají obvykle životnost asi 120 dní. Pokud jde ale o červené krvinky v konvenčních transfuzích, obvykle představují směs buněk s různou životností. Naproti tomu červené krvinky napěstované v laboratoři jsou všechny čerstvé a měly by vydržet zhruba uvedených 120 dní.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: NHSBT.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Viry by mohly pomoct se šlechtÄ›nĂm novĂ˝ch plodin
VĂceúčelová nanolĂ©ÄŤba pomĹŻĹľe americkĂ˝m mangrovĹŻm