Datum: 9.8.2023
Minulý rok vyšlo najevo, že infekce virem Epstein-Barrové (EBV) zvyšuje riziko rozvoje roztroušené sklerózy 32krát. Odborníci australského QIMR Berghofer Medical Research Institute proto vyvíjejí vakcínu, která by chránila před virem EBV.
Virus EBV, který patří mezi herpetické viry, v sobě nese asi 95 procent lidí. Většina se nakazí v dětství a virus se poté stane v těle dormantním. Když ale dojde k nákaze v pozdějším věku, může rozvinout mononukleóza a následně pak další závažné choroby, spojované s virem EBV. Aby toho nebylo málo, virus EBV zřejmě těsně souvisí s vícero typy lymfomu a rakoviny nosu a krku.
Proti akutní infekci se tělo může bránit protilátkami, které produkují B-lymfocyty, v rámci látkové (humorální) imunity. Dřívější výzkum ale ukázal, že účinná dlouhodobá ochrana záleží na buněčné imunitě, tedy na cytotoxických T-lymfocytech (CD8+ T buňky). Ty jsou zodpovědné za likvidaci buněk nakažených viry. Tým QIMR Berghofer vyvíjí vakcínu, která cílí na obě zmíněné složky imunitního systému.
Vakcínu testovali na myších, kterým ji vpíchli do lymfatických uzlin. Ukázalo se, že vytváří účinnou humorální i buněčnou imunitu, během primární i latentní infekce virem EBV. Imunitní ochrana přitom vydržela déle než 7 měsíců. Také se ukázalo, že imunitní odpověď na tuto vakcínu zruší anebo významně omezí růst buněk EBV pozitivního lymfomu u laboratorních modelů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: QIMR Berghofer.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnání pro firmy a organizace
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Nanodiamanty mohou blokovat metastáze u myší
Ve Španělsku otevřeli první biobanku s živými vzorky mozkové tkáně