Datum: 8.3.2023
Výzkumníci National University of Singapore (NUS) vyvinuli syntetické peptidové nanosítě, které lze použít při léčbě hyperrezistentních bakteriálních infekcí, u nichž selhávají i poslední použitelná antibiotika.
Lapací sítě jsou v přírodě běžné jako součást imunity. Fungují u mnoha různých druhů, včetně lidí. Obvykle je tvoří peptidové řetězce, které se uvolňují z buněk za přítomnosti patogenů a rychle se samovolně poskládají do podoby nanosítí. Tyto nanosítě polapí cizorodé bakterie, které jsou pak více zranitelné dalšími antimikrobiálními prostředky.
Vědci již dříve zkoumali možnost využití syntetických biomimetických nanosítí jako nového nástroje pro boj s rezistentními infekcemi. Většina studií ale skončila u krátkých nanofibril, které se sice připojí k povrchu bakterií, ale zásadně neomezí jejich pohyb. Rovněž obvykle nebylo možné ovládat tvorbu těchto nanofibril.
Výzkumný tým, který vedla Pui Lai Rachel Ee, vytvořil krátké peptidy typu beta-hairpin, které se samovolně skládají do podoby nanosítí, když se setkají s lipopolysacharidem či kyselinou lipoteichoovou, což jsou běžné komponenty buněčných obalů bakterií.
Právě tato specifická reakce na přítomnost bakterií představuje průlom ve vývoji nanosítí. Nové nanosítě přitom bakterie zároveň chytají i likvidují. Jsou tedy vylepšené oproti svým přírodním protějškům i ve srovnání s dřívějšími syntetickými nanosítěmi. Nanosítě singapurského týmu otevírají cestu pro vývoj ještě více sofistikovaných nanotechnologií.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: National University of Singapore.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Práce na vedlejší pracovní poměr
Živý lidský pacient poprvé dostal editovanou prasečí ledvinu
Proteinové nanodrátky z bakterií mohou přispět zelené elektronice