Datum: 22.3.2023
Badatelé americké University of Wyoming zkoumali superodolné želvušky a jejich výzkum vedl k průlomu, který bude možné využít pro záchranu lidských životů, především v improvizovaných podmínkách, když nejsou k dispozici ledničky.
Thomas Boothby a jeho kolegové názorně předvedli, že přírodní a vylepšené verze proteinů želvušek mohou stabilizovat zásadní, ale dost choulostivé léčivo proteinové povahy, které se využívá při krvácení, například u hemofyliků anebo u vážně zraněných s velkým krvácením.
Jde o lidský krevní srážecí faktor VIII, který v mnoha případech představuje klíčovou léčbu. Navzdory svému kritickému významu má ale tento lék osudový problém. Je totiž nestabilní, a pokud se ocitne mimo poměrně přísně vymezené rozmezí teplot, rychle se rozloží.
Nenápadné želvušky (Tardigrada) často přežívají i ty nejdrsnější podmínky, na jaké lze na Zemi a v jejím okolí narazit. Používají řadu zajímavých biochemických triků, mezi něž patří i zvyšování odolnosti tkání pomocí cukru trehalózy a proteinu CASH D.
Boothby a jeho tým zjistili, že právě trehalóza v kombinaci s proteinem CASH D představuje nejlepší volbu pro stabilizaci srážecího faktoru VIII. Tato technologie umožní pracovat s tímto cenným lékem i ve velmi nepříznivých situacích. Srážecí faktor by teď měl vydržet opakovaná zavodnění a vyschnutí, extrémní vedro i dlouhodobé skladování za sucha.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Thomas Boothby.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Nabídky práce pro studenty
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Vědci vyvinuli umělý enzym pro rychlou detekci kortizolu v potu
Detekční systém SHERLOCK pomáhá proti orálním bakteriím