Datum: 8.9.2023
Ukazuje se, že když se lidé nakazí viry z netopýrů, vznikají více smrtící infekce než u virů pocházejících z jiných živočichů. Mezinárodní tým odborníků zjišťoval, proč jsou pro nás netopýří viry tak nebezpečné.
Badatelé využili data z dřívějších výzkumů a modelovali chování virů v populacích netopýrů i jejich šíření na další typy hostitelů. Šlo o data ze studií vlivu několika virů, které mohou infikovat i lidské hostitele, na imunitní systém netopýrů.
Uvedená data vložili do matematických modelů, které zkoumaly, jak viry optimalizují své chování, v souvislosti s jejich šířením a likvidací hostitele. Viry musejí vyvažovat populační zisky získané šířením na další hostitele vůči míře virulence, kterou má daný virus vůči hostiteli.
Vědci zjistili, že z netopýrů dělá rezervoár pro lidi nebezpečných virů především jejich schopnost letu. Úzce totiž souvisí s vysokou tolerancí zánětů. Netopýři kvůli tomu lépe snášejí virové infekce, které se často nijak zřetelně neprojevují. Viry se zase mohou v netopýrech rychleji množit.
Právě tohle je zřejmě hlavním důvodem vysoké nebezpečnosti netopýřích virů pro lidi. My totiž snášíme záněty mnohem hůře. To znamená, že virová infekce vyvolá u lidí více závažných symptomů, jako například smrtící zápaly plic.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, Fritz Geller-Grimm, CC BY-SA 2.5.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Novou vakcínu proti rakovině plic dostal první pacient
Slibná technologie léčí sepsi s pomocí magnetických nanoshluků