Datum: 8.5.2024
Vědci vyvinuli novou technologii vakcíny, která cílí na široké spektrum koronavirů. Experimenty na myších potvrdily, že funguje, a že nás může chránit před budoucími infekcemi koronavirů, včetně těch, na které jsme ještě ani nenarazili.
Jde o nový přístup, jemuž se říká proaktivní vakcinologie. Spočívá ve vývoji vakcín, které jsou dostatečně univerzální na to, aby si poradily s patogeny, které sice jsou příbuzné těm známým, ale ještě jsme na ně nenarazili.
Vakcína „Quartet Nanocage,“ založená na proteinových nanočásticích s „nalepenými“ antigeny, učí imunitní systém očkovaného rozeznávat specifické oblasti osmi různých koronavirů, včetně SARS-CoV-2 a několika virů, které momentálně cirkulují u netopýrů, ale mohly by přeskočit na člověka.
Klíčem k úspěchu vakcíny je, že cílí na oblasti, které se vyskytují u celé řady navzájem příbuzných koronavirů. Díky tomu má vakcína „Quartet Nanocage“ potenciál chránit i před koronaviry, které nebyly zahrnuty do přípravy vakcíny, včetně takových, jaké jsme ještě ani neobjevili. Je například účinná vůči původci SARS, čili koronaviru SARS-CoV-1, i když z přímo z něj vakcína nevychází.
Jak říká vedoucí výzkumu Rory Hills z britské University of Cambridge, jejich tým usiluje o vakcínu, která by nás proaktivně chránila před případnou budoucí pandemií koronaviru a měli bychom ji k dispozici, ještě než taková pandemie vznikne.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Hills et al. (2024), Nature Nanotechnology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejší pracovní poměr
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Nově objevená kvasinka brání houbovým infekcím konkurencí
Průlomová léčba, která regeneruje synapse při ALS, postupuje v klinických testech