Datum: 20.3.2024
Planetární spotřeba kávy každoročně vytváří miliony tun kávové sedliny, které obvykle končí na skládkách. Představuje přitom hrozbu pro životní prostředí i místní organismy.
Dobrým řešením by bylo kávovou sedlinu smysluplně využít, například při dekontaminaci životního prostředí. Takovou technologii nabízí nedávný výzkum brazilského týmu, který vedl Osvaldo Valarini z Federal Technological University of Paraná. Navrhují využít kávovou sedlinu k výrobě účinného adsorbentu bentazonu, běžně používaného herbicidu v zemědělství, který má neurotoxické účinky.
Bentazon je selektivní herbicid, který likviduje rostliny, co nejsou schopné tuto látku metabolizovat. Lze ho bezpečně použít například pro vojtěšku, fazole, kukuřici, burské oříšky, hrášek pepř, mátu, rýži, čirok, sóju nebo pro trávníky. Bentazon se obvykle aplikuje jako postřik, kvůli likvidaci plevelů při pěstování plodin.
Valarini a spol. zjistili, že když použijí chlorid zinečnatý k aktivaci uhlíku v použité kávové sedlině, takto vytvořený aktivovaný uhlík má 70procentní účinnost při odstraňování bentazonu. Aktivovaný uhlík se také uplatnil ve vysoce citlivém testu přítomnosti znečisťujících látek ve vodě. Podle autorů studie má tato technologie potenciál přispět cirkulární ekonomice.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: CC0 Public Domain.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
Zaměstnání - Nabídky i poptávky zajímavých zaměstnání
Levné nanočástice z rýžových otrub bojují s nádory
Chytrá půda zařídí větší biomasu plodin při nižší spotřebě vody