Datum: 25.5.2022
Vhodně vybrané molekuly siRNA (small interfering RNA) jsou slibné v léčbě nádorů. Dovedou specificky vypnout onkogeny, které nádor potřebuje ke svému růstu, a to bez toxicity typické pro chemoterapii. Není to ale tak snadné. Molekuly siRNA jsou zranitelné a agresivní prostředí lidského těla je může rychle zničit. Proto potřebují vhodný transportní prostředek.
Eugenia Kharlampieva z americké University of Alabama at Birmingham a její spolupracovníci vytvořili syntetický polymerozom o velikost 100 nanometrů, které bezpečně a efektivně transportuje PARP1 siRNA do triple negativního nádoru prsu u laboratorních myší. Tam pak tato siRNA vypne expresi reparačního proteinu PARP1, což zasáhne nádor na kriticky významném místě a přežívání s myší se díky takto vylepšené léčbě čtyřnásobně zvýší.
Inhibitory proteinu PARP1 úspěšně sabotují růst nádorů, protože narušují jejich systémy opravy DNA. Kvůli potlačení funkce kostní dřeně je obtížné kombinovat tyto látky s klasickou chemoterapií.
Podle badatelů je jejich výzkum prvním případem použití biologicky rozložitelných a neionických polymerových nanováčků, které jsou schopní bezpečně a účinně doručit do buněk nádoru PARP1 siRNA, který pak následně vypne produkci proteinu PARP1. Na jejich práci s nanonosiči pro genovou terapii nádorů bude možné navázat dalším vývojem přesně cílených nosičů léků.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Elektrody narostlé ve tkáni mohou vést k novým léčebným postupům
RNA sprej pomůže v boji s děsivou rzí myrtovitých